Koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego

We lwowskim klubie „Picasso” zabrzmiały piosenki Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu polskiego aktora filmowego i teatralnego Piotra Machalicy. Na recital „Mój ulubiony Młynarski” zaproszono polskich nauczycieli z lwowskiego okręgu konsularnego z okazji Dnia Nauczyciela.

Przed rozpoczęciem koncertu konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie złożył życzenia wszystkim nauczycielom z okazji ich święta. – Wizyta pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy jest potwierdzeniem tego, że oświata polska jest ważna dla państwa polskiego, dla konsulatu, dla Ministerstwa Edukacji Narodowej, dla Kancelarii Prezydenta RP. Zawsze zachęcamy gości z Polski do odwiedzin polskich placówek oświatowych, aby zobaczyli, że tutaj uczymy po polsku, uczymy się polskiego i jest to bardzo istotny element naszej działalności – powiedział konsul Rafał Kocot.

{youtube}9pRI-w4-Vwk{/youtube}

– Ten koncert jest wyrazem wdzięczności dla naszych nauczycieli. Wiemy w jakich warunkach nauczają języka polskiego. Nie są to łatwe sprawy. Brakuje wielu rzeczy. Są trudne okoliczności zewnętrzne. Chylimy, w tym dniu, czoła przed nauczycielami i chcemy im szczególnie podziękować w formie takiego wydarzenia kulturalnego, które zapamiętają na długo – dodał polski dyplomata.

Koncert piosenek Młynarskiego, przeplatany opowieściami i poezją, dzięki mistrzowskiej interpretacji Piotra Machalicy zyskał dodatkową głębię i siłę wyrazu. Publiczność usłyszała znane utwory takie jak „Róbmy swoje”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”.
Po wystąpieniu na bis muzycy, w dowód szacunku, przekazali podarowane przez organizatorów kwiaty znajdującym się na sali nauczycielom.

– Wrażenia niesamowite. Udało mi się nawet złapać bukiet kwiatów. Emocje wirują. A dwie ostatnie piosenki „Róbmy swoje” i „Jeszcze w zielone gramy” są tak bardzo w tej chwili o mnie, że nie mam słów. Bardzo się cieszę, że tutaj przyjechałam. Dziękuję organizatorom za przepiękny koncert, który sprawił, że chce się działać, pracować, nie zważając na nic– powiedziała Alina Czirkowa, nauczycielka języka polskiego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Po zakończeniu koncertu swoimi wrażeniami podzielił się Piotr Machalica, który po raz pierwszy przyjechał do Lwowa. – Dzisiejszy koncert z tą publicznością był dla mnie wyjątkowy. Myśmy po raz pierwszy wyjechali z tym koncertem poza Polskę. Ale publiczność lwowska była fantastyczna. Nie udawałem zaskoczenia, że tak pięknie nas tutaj przyjęto. Jestem pierwszy raz we Lwowie i nie miałem zbyt wiele czasu na zwiedzanie. Ale przyjadę sobie kiedyś prywatnie i zobaczę Lwów, tak jak chcę zobaczyć – powiedział polski artysta.

Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/koncert_piosenek_mlynarskiego{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X