Piętnaście lat lwowskiej polonistyki Fot. Wojciech Jankowski

Piętnaście lat lwowskiej polonistyki

Na Narodowym Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie odbyła się naukowa konferencja „Polonistyka w świetle tradycji i wyzwań współczesności” z okazji jubileuszu Katedry Filologii Polskiej. Do Lwowa przybyli najwybitniejsi poloniści z Ukrainy, Polski i innych państw.

Lwowska Katedra Filologii Polskiej wyodrębniła się z Katedry Filologii Słowiańskiej w 2004 roku i jest samodzielną jednostką akademicką w ramach Instytutu Filologicznego. Od początku na czele polonistyki stoi prof. Ałła Krawczuk. Szefowa katedry powiedziała, że łatwiej wymienić te katedry i instytuty polonistyki w Polsce, z którymi lwowianie nie współpracują, niż te, z którymi trwają kontakty naukowe i wymiany studentów. Wśród tych polskich miast znajdują się: Olsztyn, Kraków, Katowice, Poznań, Zielona Góra, Łódź, Warszawa, Toruń i inne.

Opracowane i wydane przez polonistykę lwowską podręczniki do nauki języka polskiego dla cudzoziemców są na tak wysokim poziomie, że korzystają z nich wykładowcy w Polsce:

– Nasze podręczniki nadają się do nauki polskiego dla osób z pierwszym językiem wschodniosłowiańskim i dlatego są wykorzystywane w ośrodkach kształcenia obcokrajowców. Chętnie korzystają z naszych podręczników poloniści zagraniczni z innych krajów słowiańskich, ze Słowacji, a nawet na Litwie. Nasze podręczniki żyją swoim życiem poza Ukrainą – powiedziała Ałła Krawczuk.

{youtube}Wi6Hl7Sepok{/youtube}

Wśród licznych partnerów polskich jest Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa z Rzeszowa. Dr Jan Wolski wspominał, jak podpisywał umowę z lwowską polonistyką:

– Czas płynie, to już 15 lat, a pamiętam, kiedy byliśmy tu 15 lat temu jako oficjalna delegacja Uniwersytetu Rzeszowskiego i podpisywaliśmy umowę o współpracy. Życzymy kolejnych piętnastu albo znacznie więcej! To jest fakt o dużym znaczeniu transgranicznym.

Polonistyka lwowska ma partnerów również na północy Polski. Do Lwowa przybyli poloniści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego:

– Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w tym pięknym jubileuszu – wyraziła radość prof. Renata Makarewicz. – Mamy jednak świadomość, że nasza polonistyka istnieje od dawna. Nasza współpraca z polonistyką lwowską przebiega od pięciu lat. Uczestniczymy w licznych konferencjach, ale pewnym wyróżnikiem jest współpraca w zakresie wymiany studenckiej. Organizujemy międzynarodowe, studenckie seminarium językoznawcze, które przebiega naprzemiennie albo w Olsztynie, albo we Lwowie. Obserwujemy jak rozwija się młoda kadra naukowa i z radością przyjmujemy młodych studentów ukraińskich u nas.

Polonistyka jest jedyną samodzielną filologią słowiańską na Uniwersytecie Lwowskim. Istniała wcześniej jeszcze Katedra Filologii Rosyjskiej, ale po agresji rosyjskiej na Ukrainę miała ona coraz mniej kandydatów i została zamknięta.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X