Poświęcenie kaplicy i domu paulistów we Lwowie

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie wzbogacił się o jeszcze jeden zakon męski.

Jako dzień radości dla całej metropolii lwowskiej określił arcybiskup Mieczysław Mokrzycki akt poświęcenia kaplicy i domu zakonnego paulistów 27 września we Lwowie, przy ul. Kutowej 5 na Łyczakowie. Będzie działało tam też wydawnictwo. Jest to ich pierwsza placówka na Ukrainie. A przełożonym jest ks. Mariusz Krawiec SSP.

W uroczystości uczestniczyli również przełożeni Towarzystwa Świętego Pawła: generalny – ks. Valdir José de Castro i regionalny w Polsce i na Ukrainie – ks. Bogusław Zeman.

– Zapraszamy różne zgromadzenia zakonne, ale nie jesteśmy diecezją bogatą, która kupuje was, kupuje innych czy coś w ogóle ofiaruje. To raczej wy przychodzicie i wzbogacacie naszą diecezję nie tylko charyzmatem, ale także tworzeniem klasztorów, struktur i za to jesteśmy wam wdzięczni – powiedział po mszy św. metropolita lwowski.

Podziękował nowemu na Ukrainie zgromadzeniu zakonnemu „za odwagę, za to że chcieliście zainwestować też tutaj, w naszą archidiecezję” oraz za trwającą od kilku lat posługę paulistów w seminarium lwowskim. Zaznaczył, że było to ważne również dla kleryków, którzy mogli już zapoznać się z tym zgromadzeniem. Pauliści otworzyli ponadto księgarnię we lwowskiej kurii metropolitalnej.

Również arcybiskup Mokrzycki z uznaniem podkreślił, że członkowie tego zgromadzenia „są rozrywani, udzielają się na każdym polu i są zawsze dyspozycyjni”. Hierarcha zaznaczył, że praca, którą rozpoczęli w metropolii lwowskiej, ma charakter misyjny i życzył im, aby ich charyzmat wpisał się w historię Kościoła katolickiego na Ukrainie na trwałe i aby „ich praca apostolska zaowocowała na tej ziemi dobrem i umocnieniem wiary”.

Wdzięczność wyraził ze swej strony także przełożony regionalny paulistów ks. Bogusław Zeman, zwracając uwagę, że „sami nic byśmy nie zrobili, gdyby nie przyjął nas tak życzliwie arcybiskup Mokrzycki i cały Kościół Lwowski”. Podkreślił, że arcybiskup Mokrzycki bardzo pomógł im „na różnych odcinkach tej naszej krótkiej jeszcze historii, abyśmy mogli dzisiaj cieszyć się z pobłogosławienia tego domu, w którym, jak mamy nadzieję, nasze apostolstwo przyniesie chwałę Bogu i pokój ludziom na Ukrainie”.

Przełożony generalny Towarzystwa Świętego Pawła ks. Valdir José de Castro zapewnił, że pauliści „chcą być św. Pawłem żyjącym dziś, w rzeczywistości Lwowa i Ukrainy”. – I z Bożą pomocą chcemy wnieść swój wkład przez nasz charyzmat związany z komunikacją i przez komunikację. Jest to charyzmat, który otrzymaliśmy jako dziedzictwo od naszego założyciela bł. ks. Jakuba Alberione. Pragniemy być tutaj w komunii z Kościołem lokalnym, aby mu służyć – dodał ks. Valdir José de Castro SSP. Złożył podziękowanie także za pomoc materialną i ludzką całemu Regionowi Polskiemu paulistów, który od czasu, gdy są oni obecni we Lwowie, nosi nazwę Prowincja Polska-Ukraina Towarzystwa św. Pawła.

Rozmowy z licznymi gośćmi kontynuowano przy ognisku na dziedzińcu nowego domu zakonnego.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/paulisci{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X