Pomnik poety pogranicza Bogdana Ihora Antonycza we Lwowie

20 listopada w skwerze przy ul. Gródeckiej został odsłonięty i poświęcony oryginalny pomnik poety Bogdana Igora Antonycza (1909-1937), uważanego przez niektórych krytyków literackich za twórcę nowoczesnej liryki ukraińskiej.

Urodził się w Nowicy koło Gorlic. Po gimnazjum w Sanoku studiował polonistykę i slawistykę na Uniwersytecie Lwowskim. Był Łemkiem z pochodzenia, który w poszukiwaniu swej tożsamości szybko nauczył się ukraińskiego języka literackiego. Jeszcze jako student włączył się w życie literackie Lwowa.

Za życia autora ukazały się jego zbiorki: Prywitannia żyttia (Powitanie życia, 1931), Три перстені (Trzy pierścienie, 1934) i Knyha łewa (Księga Lwa, 1936). Zmarł nagle na powikłania związane z zapaleniem płuc i był pochowany na cmentarzu Janowskim we Lwowie. Po śmierci ukazały się jeszcze dwa jego zbiory utworów: Zełena Jewanhelija (Zielona Ewangelia, 1938) oraz Rotaciji (Rotacje, 1938). Jego wiersze w polskich przekładach pojawiły się jeszcze przed II wojną światową.

Pomnik wzniesiono nieopodal kamienicy, gdzie mieszkał Bogdan Igor Antonycz. W Bortiatyczach koło Mościsk, ostatnim miejscu zamieszkania jego rodziców, otwarto Muzeum poety. W miejscowości Nowica (obecnie na terenie województwa małopolskiego w Polsce) odbywają się co roku Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisania. Zorganizowano tam też ukraińsko-polski festiwal „JazzBez”.

Autorem pomnika Bogdana Igora Antonycza we Lwowie jest znany rzeźbiarz ukraiński Wołodymyr Odrechiwski, rektor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, który pochodzi z rodziny Łemków przesiedlonych po II wojnie światowej do ZSRR. Brzmiały wiersze poety, jego rodzinna gwara łemkowska, pieśni w wykonaniu zespołu „Łemkowyna” ze Lwowa.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_antonycz{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X