Warsztaty językowe dla nauczycieli przedmiotów ojczystych

Trzydniowe warsztaty językowe skierowane do nauczycieli szkół sobotnio-niedzielnych oraz pedagogów uczących języka polskiego jako obcego w szkołach stacjonarnych odbyły się we Lwowie w dniach 16-18 listopada. Szkolenia miały na celu zwiększyć poziom jakości nauczania języka polskiego oraz dopasować zajęcia do potrzeb każdego ucznia.

– Zaprosiliśmy trenerów, którzy pokażą jak w atrakcyjny sposób przekazać uczniom potrzebną wiedzę, jak wykorzystać ich potencjał, żeby w szybki i ciekawy sposób nauczyć ich języka polskiego. Mamy też dużo prelekcji na temat metod nauczania języka polskiego w sposób kulturowy – powiedziała Lilia Luboniewicz, sekretarz zarządu Fundacji Wolność i Demokracja.

– Chcę żeby nauczyciele poznali aktywne metody pracy poprzez działanie. Jak uruchomić to co jest najważniejsze w procesie uczenia się, a więc aktywność uczniowską. Co zrobić, żeby na pierwszym planie na lekcji był uczeń, a nie nauczyciel – zaznaczyła Indira Lachowicz, trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej.

{youtube}9cNMYZ_-qvM{/youtube}

Oprócz licznej grupy pedagogów ze Lwowa na warsztaty przyjechali nauczyciele z Kijowa, Białej Cerkwi, Zaporoża, Żytomierza, Winnicy, Chmielnickiego.

Olga Gumenna od dwóch lat uczy dzieci i młodzież języka polskiego w prywatnej szkole we Lwowie. Zgłosiła się na szkolenia, żeby się rozwijać, zdobyć większą wiedzę i umiejętności pracy z uczniami.

– Mamy razem 60 uczniów, dorosłych i dzieci. Uczymy języka, kultury, trochę historii – opowiedziała Helena Chomenko. Dyrektor sobotnio-niedzielnej szkoły działającej przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Zygmunta Krasińskiego w Białej Cerkwi zaznaczyła, że zainteresowanie językiem polskim jest ogromne, bo jeżeli ma się polskie korzenie, to można otrzymać Kartę Polaka.

Tetiana Chuda uczy języka polskiego ukraińskich dzieci w szkole średniej nr 48 we Lwowie. – W naszej szkole język polski jest wykładany jako drugi język obcy, po angielskim. Uczą się go uczniowie 5-8 klas. W następnym roku również jest zaplanowane, że będą się go uczyć uczniowie od 5 do 11 klasy – zaznaczyła nauczycielka.

Natomiast Olga Dyka studiuję na drugim roku studiów magisterskich filologii polskiej Uniwersytetu Lwowskiego i jednocześnie uczy języka polskiego w szkole wymiany językowej „Eurostudent”. Na swoich zajęciach studentka polonistyki wykorzystuje dla nauki różnego rodzaju podręczniki, a także polskie piosenki, bo uważa, że ważne są interaktywne metody nauczania. Olga zauważyła, że ukraińska młodzież szybciej uczy się polskiego, niż Anglicy czy Niemcy. Ale są też negatywne przypadki zbieżności polskich i ukraińskich słów.

– Czasami trafiają się takie negatywne interferencję językowe z ukraińskiej mowy. Na przykład mówimy „parasola” zamiast „parasol”, systema – system, papuga jest rodzaju żeńskiego – podsumowała Olga Dyka.

Jerzy Kowalewski z Fundacji Wolność i Demokracja uważa, że te warsztaty to również próba zintegrowania środowiska akademickiego z nauczycielskim. – Polonistyki z całej Ukrainy powinne tworzyć coś w rodzaju ośrodków metodycznych dla polskiego szkolnictwa. Żeby to doświadczenie naukowe przekładało się na konkretne rozwiązania edukacyjne w zakresie testowania, olimpiad, konkursów, podręczników. Z drugiej strony, żeby głos nauczycieli był słyszany w tych środowiskach akademickich, żeby ta działalność naukowa nie była oderwana od działalności szkolnej – powiedział wieloletni wykładowca filologii polskiej lwowskiego uniwersytetu.

Organizatorami warsztatów językowych dla nauczycieli przedmiotów ojczystych są Fundacja Wolność i Demokracja oraz Katedra Polonistyki Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki. Szkolenia zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/szkolenia_wid_polski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X