Polsko-ukraińskie warsztaty reportażu filmowego

W dniach 8–15 października w Olsztynie w ramach Wama Film Festiwal odbywały się polsko-ukraińskie warsztaty reportażu filmowego.

Warsztaty były kontynuacją przedsięwzięcia zrealizowanego przez Stowarzyszenie FilmForum w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży”.

Tegoroczne warsztaty zebrały młodzież nie tylko z Polski i Ukrainy, ale i z Węgier, Włoch, Francji. W sumie przyjechało około stu osób. Ukrainę reprezentowała młodzież ze Lwowa, Iwano-Frankiwska, Łucka, Żytomierza i Kijowa. Ideą tegorocznej edycji projektu było skoncentrowanie aktywności uczestników na dokładnej obserwacji, analizie i dokumentacji filmowej wspólnego dorobku wielu kultur.

Wykłady prowadzili: reżyser Jerzy Hoffman, reżyser Janusz Majewski, dyrektor Festiwalu, montażysta filmowy Marcin Kot Bastkowski, reżyserka Maria Zmarz-Koczanowicz, reportażystka Joanna Wańkowska-Sobiesiak. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Podsumowaniem warsztatów miały być cztery filmy – prace czterech grup.

Uroczysta ceremonia finałowa odbywała się w kinie Helios. Po wyświetleniu czterech filmów uczestnikom warsztatów zostały wręczone dyplomy. Po krótkiej przerwie odbył się wspaniały koncert Grzegorza Turnaua. Zwieńczeniem warsztatów i festiwalu było uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom Konkursu Głównego.

Rozjechaliśmy się do domów wzbogaceni o nowe doświadczenia. Te warsztaty były dla mnie wspaniałą przygodą, w czasie której zdobyłem doświadczenia dziennikarskie, a także wielu przyjaciół. Dziękuję organizatorom za wspaniałe przygotowanie programu warsztatów, prowadzącym wykłady za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem, a redakcji Kuriera Galicyjskiego za okazane mi zaufanie.

Jerzy Borysewycz
Tekst ukazał się w nr 20 (264) 28 października – 14 listopada 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X