Polsko-ukraiński wernisaż we Lwowie

W czwartek, 15 października w Filharmonii Lwowskiej odbył się wernisaż zdjęć Wołodymyra Harmatiuka i grafik Artura Grabowskiego.

Wystawę otworzyła Lida Płachtij z Ośrodka Rozwoju Kultury Ukraińskiej i Samoorganizacji.

Wołodymyr Harmatiuk jest dziennikarzem, poetą i fotografikiem z Iwano-Frankowska. Zajmuje się też tłumaczeniem literatury polskiej na język ukraiński. Przełożył dwie książki Haliny Poświatowskiej „Znajomy z Kotoru” i „Opowieści dla przyjaciela”, utwory poetyckie polskich poetów dla czasopism ukraińskich. Pracuje w stanisławowskiej telewizji 3 Studia.

Artur Grabowski jest poetą i autorem grafik ilustrujących tomiki poezji i czasopisma, ilustrował książki dla dzieci i młodzieży. Jego prace zdobiły książki wydane w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i Australii. W 2014 opublikował tomik poezji pod tytułem „Kontrasty”. Niestety nie mógł przybyć na otwarcie wernisażu.

Lwowski bard i dziennikarz Ołeś Diak powiedział, że prace obydwu artystów znakomicie harmonizują ze sobą. Grafiki Grabowskiego i zdjęcia Harmatiuka będąc zawieszone na przemian, tworzą jego zdaniem, nową jakość i się dopełniają. Diak zauważył, że technika, którą posługuje się Grabowski, jest coraz rzadszą w Europie, gdyż jest trudna i pracochłonna. Prace Grabowskiego inspirują i wywołują podziw w Europie. Dodał, że ta technika na Ukrainie jest w zaniku.

Dwie godziny po wernisażu w filharmonii odbył się koncert polskiej artystki Ewy Novel z lwowską grupą Shokolad. Z reakcji gości można wnioskować, że prace Harmatiuka i Grabowskiego przypadły lwowianom do gustu.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X