Polskie doświadczenia i możliwości ich wykorzystania

Polskie doświadczenia i możliwości ich wykorzystania

Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin wystąpił w Winnicy z wykładem „Polskie doświadczenia transformacji i możliwości ich wykorzystania przez Ukrainę w procesie integracji z Unią Europejskią”.

Henryk Litwin ocenił skutki zmian w Polsce z perspektywy dwóch ostatnich dziesięcioleci, skupiając się na pozytywnych aspektach integracji do struktur euroatlantyckich, apelując by Ukraińcy nie postrzegali pomocy z Polski, jako „wciąganie do Europy”. Pomoc zachodniego sąsiada ma służyć budowaniu podłoża, które utwierdzi obywateli w przekonaniu, że integracja europejska jest jedynym wyjściem dla takich państw jak Ukraina, a polityka „stania na rozdrożu” pozostawi kraj na marginesie Europy i świata. 

Ponad 50 mld USD inwestycji w ciągu ostatnich 10 lat, wzrost PKB (lokata w pierwszej światowej 30-ce), zwiększenie eksportu (w tym do Rosji), zmniejszenie stopy bezrobocia – jak Polsce udało się dokonać tylu zmian? Jednym z największych osiągnięć polskiego społeczeństwa stała się udana reforma systemu administracji oraz wykorzystanie europejskich inwestycji na przebudowę infrastruktury, przy czym finansowanie projektów odbywało się nie przy pomocy urzędów państwowych, a przez miejscowe samorządy. Samorządy musiały też same szukać pieniędzy, ale prawie nikt nie rezygnował z eurodotacji, co poskutkowało znacznym wzrostem zatrudnienia oraz wizualną zmianą większości polskich miast i wsi. 

Fot. wizyt.net

Polska zrezygnowała z kumulowania przychodów do budżetu w centrali. Większość pieniędzy zostaje w miejscowych samorządach, urzędnicy na miejscu najlepiej wiedzą, gdzie pieniądze mają być wydane w pierwszej kolejności. Drugi najważniejszy aspekt w przemianach polskiej gospodarki to mały i średni biznes. Jeszcze 15 lat temu, kiedy państwowe zakłady zajmowały ponad 95% rynku, nie do pomyślenia było, że przyszłość należy do zwykłego przedsiębiorcy. Nie wszyscy od razu zaakceptowali takie przemiany. Dziś udział małego i średniego biznesu to ponad 60% w PKB.

Ważne miejsce w wykładzie ambasadora Henryka Litwina zajęły relacje polsko-rosyjskie. Eksport polskich produktów do tego kraju ciągle wzrasta i w 2012 roku wyniósł blisko 10 mld dolarów. Po wykładzie Litwin odpowiedział na pytania słuchaczy. Na wszystkie pytania ambasador RP udzielał odpowiedzi w języku ukraińskim, prezentując znajomość winnickich realiów.

wizyt.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X