Polska przekaże Ukrainie 4 myśliwce MiG-29 Fot. NEXTA

Polska przekaże Ukrainie 4 myśliwce MiG-29

W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG–29, pozostałe będą przygotowywane i przekazywane – zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda.

– W pierwszej kolejności, dosłownie w ciągu najbliższych dni, rzeczywiście przekazujemy – o ile pamiętam – cztery samoloty na Ukrainę, są w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są w tej chwili serwisowane, przygotowywane i będą pewnie sukcesywnie przekazywane – poinformował polski przywódca.

Podczas wspólnej konferencji z przebywającym w Polsce prezydentem Czech Andrzej Duda wskazywał, że ich miejsce zajmą nowo dostarczane samoloty, przede wszystkim FA–50 z Korei Południowej; pierwszych spodziewamy się już w tym roku. No i następnie, rzecz jasna, także eskadry samolotów F–35, które zamówiliśmy w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że siłą rzeczy w najbliższym czasie nie tylko cały ten zasób będzie unowocześniony i uzupełniony, ale też będziemy mieli dodatkowe siły powietrzne, które przychodzą do naszego kraju; już supernowoczesną flotę myśliwców.

Natomiast myśliwce, które dzisiaj piloci ukraińscy są w stanie obsługiwać bez żadnego dodatkowego przeszkolenia – bo armia ukraińska też dysponowała już wcześniej MiGami–29 – będziemy teraz sukcesywnie przekazywali do dyspozycji sił zbrojnych Ukrainy – podkreślił.

W niedawnym wywiadzie dla CNN Andrzej Duda zapowiadał, że Polska jest gotowa przekazać grupę samolotów MiG–29, które są w naszych Siłach Powietrznych. – Są to samoloty, których Ukraina byłaby w stanie użyć natychmiast, bo ma pilotów, którzy są zdolni do pilotowania takich maszyn – mówił. Przypomniał także, że Polska zadeklarowała przekazanie kilkunastu nowoczesnych czołgów Leopard. – Część z nich już pojechała na Ukrainę – zaznaczył prezydent RP.

Decyzję o przekazaniu samolotów tego typu Ukrainie ogłosiła także Słowacja, która zamierza dostarczyć 13 maszyn. Niektóre z nich prawdopodobnie posłużą jako źródło części zamiennych.

źródło: prezydent.pl

Ukraina otrzyma od Polski jeszcze 10 czołgów Leopard

X