Polska pomoc dla Ukrainy fot. archiwum Rady Miejskiej w Rudkach

Polska pomoc dla Ukrainy

Fundacja Solidarności Międzynarodowej pomaga szpitalom ukraińskim w czasie pandemii koronawirusa

Dziesięć szpitali w sześciu regionach Ukrainy, tysiące maseczek, rękawiczek i kombinezonów ochronnych, odsysacze medyczne, pulsoksymetry, koncentratory tlenu, monitory pacjenta i wiele innych towarów na łączną sumę dwóch i pół miliona hrywien. To, w dużym skrócie, bilans pomocy przedstawicielstwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie (FSM) przekazanego przez ostatnie dwa miesiące ukraińskim szpitalom. Ale po kolei.

Po co ta pomoc?
FSM od lat realizuje projekty współpracy rozwojowej wspierające m.in. reformę polityki społecznej i systemu edukacji na Ukrainie. Jednak zasięg i następstwa pandemii Covid-19 spowodowały, że Fundacja była zmuszona zareagować także na to wyzwanie. Tym bardziej, że ukraińscy partnerzy FSM sygnalizowali potrzeby pozyskania wsparcia.

Powodów wyboru tych czy innych placówek było kilka. Po pierwsze, zostały wybrane szpitale z regionów, w których Przedstawicielstwo FSM na Ukrainie prowadziło, prowadzi albo będzie prowadzić działania. Tymi regionami są obwód czernihowski, winnicki, żytomierski i lwowski. Po drugie, Przedstawicielstwo FSM reagowało na sygnalizowane potrzeby od partnerów. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa, Asocjacja Organów Samorządu Lokalnego „Euroregion Karpaty – Ukraina” czy też Ministerstwo do Spraw Weteranów Ukrainy zwracały się z prośbą o rozpatrzenie możliwości zrealizowania pomocy przez FSM dla konkretnych placówek. Ponadto na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Przedstawicielstwo FSM wsparło jednostki partnerskie MSZ – szpitale weterańskie w Berdyczowie, Równem i Winnicy. Po trzecie, ze względu na to, że w czasie pandemii potrzeby szpitali weterańskich i wojskowych często schodzą na drugi plan, Przedstawicielstwo zdecydowało o udzieleniu wsparcia również placówkom leczącym weteranów i żołnierzy ukraińskich. Wreszcie, o wyborze decydował fakt obecności szpitala na liście Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy jako przewidzianych do walki z Covid-19.

Specyfikacja wszystkich towarów zakupionych na potrzeby szpitali była uzgodniona z kierownictwem placówek medycznych. Działano w ścisłej współpracy z władzami regionalnymi oraz lokalnymi – z Państwowymi Administracjami Obwodowymi, władzami połączonych hromad a również przy wsparciu Ambasady RP w Kijowie oraz Konsulatów RP we Lwowie, Winnicy oraz Łucku.

fot. archiwum Rady Miejskiej w Rudkach

Lwów: szybko i punktowo
W obwodzie lwowskim pomoc została dostarczona do trzech szpitali. Trzy odsysacze medyczne produkcji włoskiej na potrzeby Lwowskiego Regionalnego Klinicznego Centrum Rehabilitacji Pulmonologicznej – największego na Ukrainie Zachodniej szpitala specjalizującego się w leczeniu chorób płuc, w którym powstała nagła potrzeba kupna brakującego sprzętu. Wsparcia udzielono na wniosek Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej oraz przy ścisłej współpracy z nimi. Ogromną rolę grał czas realizacji zakupu – sprzęt rozchwytywały inne placówki w kraju. I FSM stanęła na wysokości zadania.

– Obwód lwowski nadal walczy z koronawirusem. Każdego dnia biznes, organizacje publiczne i zainteresowani obywatele włączają się do tej walki. Jednym z głównych zadań jest obsługa szpitali i zwiększenie poziomu ich ochrony – skomentował kierownik Lwowskiej państwowej administracji obwodowej Maksym Kozyckyj.

Przedstawicielstwo FSM również wsparło Centralny Szpital Rejonowy w Sokalu który został wskazany przez Radę Obwodową i „Euroregion Karpaty – Ukraina”. Ten szpital jest na liście Ministerstwa Ochrony Zdrowia jako oporny w walce z koronawirusem. Fundacja wsparła będący na liście MOZ Szpital Rejonowy w Rudkach – z miejscową OTH FSM zrealizował udany projekt rozwojowy. Te placówki otrzymały środki ochrony indywidualnej, a także sprzęt medyczny (termometry bezdotykowe, pulsoksymetry, monitory pacjenta, koncentratory tlenu i łóżka medyczne). Obydwa szpitale bardzo precyzyjnie określiły potrzeby, którym FSM wyszedł naprzeciw.

– Fundacja wspiera współpracę międzynarodową i pomaga partnerom w trudnych warunkach. Ze względu na obecną sytuację na świecie podjęto decyzję o zapewnieniu takiego sprzętu szpitalom. Współpraca, solidarność i wzajemne wsparcie w takich warunkach są niezwykle ważne i skuteczne – powiedziała konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, która aktywnie współpracowała z FSM w przekazywaniu pomocy szpitalom.

Czernihów: współpraca rozwojowa w dobie Covid-19
W obwodzie czernihowskim, gdzie FSM już drugi rok realizuje projekty ze sfery usług społecznych. Pomoc została udzielona Czernihowskiemu Centralnemu Szpitalowi Rejonowemu oraz Menskiemu Szpitalu Rejonowemu. Obydwa szpitale są na liście MOZ do walki z Covidem. Przy tym Menska OTH jest jedną z największych hromad obwodu i jednym z liderów projektów rozwojowych Fundacji. Szpitale otrzymały środki ochrony indywidualnej, środki dla dezynfekcji i termometry bezdotykowe. Głównie o takie towary prosiły.

– Dziś władze, społecznie odpowiedzialny biznes i mecenasi zjednoczyli swoje wysiłki w walce z infekcją koronawirusa. Wszystkie działania mają na celu wsparcie instytucji medycznych: zapewnienie im wszystkiego niezbędnego do ochrony personelu i leczenia pacjentów – podziękował Andrij Podorwan, zastępca szefa regionalnej administracji państwowej Czernihowa.

Dla FSM to symboliczny wyraz poparcia dla partnerów z projektów rozwojowych. Sygnał, że mogą oni liczyć także na inny rodzaj pomocy w trudnej chwili.

fot. archiwum szpitala w Winnicy

Weterani: nie zapomnieć o bohaterach
Osobnym kierunkiem pomocowym FSM było wsparcie czterech placówek zajmujących się leczeniem weteranów wojny współpracujących z MSZ i MON RP. Szpital w Równem otrzymał zasoby ochrony indywidualnej, defibrylator, dwa odsysacze i koncentratory tlenu. Do Kliniki obwodowej w Winnicy dostarczono zasoby ochrony indywidualnej, koncentratory tlenu, pulsoksymetry i łózka medyczne.

– Jest to pomoc symboliczna, ale jest wdrażana w różnych częściach Ukrainy. Widzimy, że kwestia solidarności jest bardzo ważna na świecie i jest odczuwalna zarówno w Polsce, jak i w innych krajach świata – powiedział konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Szpital weterański w Berdyczowie FSM wyposażył w środki ochrony indywidualnej, respiratory, pulsoksymetry i koncentratory tlenu. Lwowski Szpital Regionalny dla Weteranów i Represjonowanych (największy na Ukrainie szpital weterański) dostał od Fundacji zasoby ochrony indywidualnej, o które bardzo zabiegała dyrekcja placówki. Maksym Prykupenko – dyrektor szpitala, zauważył, że taka pomoc jest dziś krytycznie ważna dla lekarzy, ponieważ osobisty sprzęt ochronny pozwala uratować życie i zdrowie lekarzom. Według niego szpital codziennie używa około 250–300 kombinezonów ochronnych.

fot. archiwum KG

Kijów: wojska medyczne i nie tylko
Pomocowe „tournée” FSM zakończyło w Kijowie. Ostatnią placówką został Główny Wojskowy Szpital Kliniczny w Kijowie. Miejsce legendarne w historii niepodległej Ukrainy, jeden z symboli walki z agresją rosyjską, ale prowadzoną przez wojska medyczne. Kupno środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu medycznego (pulsoksymetry, odsysacze, worek samorozprężalny, destylator wody, sterylizator, szafę medyczna) FSM uzgodnił ze szpitalem. To w tym ośrodku leczą się m.in. żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy odnoszący rany na Donbasie. Oprócz tego ten szpital znajdujący się na terenie Cytadeli Kijowskiej jest miejscem symbolicznym jak dla Ukraińców, tak też dla Polaków. Jak zauważył ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, solidarność jest sprawdzoną polską szczepionką na koronawirusa. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości dołączenia do międzynarodowej pomocy w zwalczaniu koronawirusa na Ukrainie. Jest dla nas szczególnie ważne, że ta pomoc zostanie przekazana do polowych szpitali wojskowych. Doskonale rozumiemy, że ukraińscy żołnierze broniąc swojego terytorium, bronią również wolności całej Europy” – dodał ambasador.

Prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski również docenił znaczenie ukraińskiej walki o niepodległość: – Wybitny ukraiński poeta Wasyl Stus pisał, że jest zachwycony polskimi zwycięzcami duchu, których płomień wolności pokazuje przykład i dla Ukrainy. A teraz Ukraińcy są takimi zwycięzcami, którzy walczą nie tylko o swoją wolność. Dlatego jesteśmy z Wami solidarni i staramy się wesprzeć Ukrainę w tej walce – podsumował prezes Dzięciołowski.

Paweł Kost
Solidarity Fund PL Representative in Ukraine
Tekst ukazał się w nr 11 (351), 16 – 29 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X