Polska pomoc dla Przedkarpacia fot. z archiwum gminy Tłumacz

Polska pomoc dla Przedkarpacia

W ciągu kilka ostatnich dni trzy gminy na Przedkarpaciu otrzymały pomoc z Polski.

fot. z archiwum gminy Worochta

W Straży Pożarnej karpackiego uzdrowiska Worochta od teraz służyć będzie samochód z Polski.

– Klucze od auta wręczył mi burmistrz Gościna Marian Sieradzki – mówi przewodniczący gminy Ołeh Dzemiuk. – Uroczyste przekazanie kluczy miało miejsce w Polsce podczas otwarcia miejskiego ośrodka bezpieczeństwa. Wcześniej samochód należał do Straży Pożarnej gminy. Oprócz przekazanego auta, przedstawiciele gminy w Worochcie zapoznali się z trybem pozyskiwania inwestycji i prowadzeniem projektów infrastrukturalnych. Szkolili się u polskich kolegów jak rozwijać swoją gminę i pozyskiwać na to fundusze.

fot. z archiwum gminy Łysiec

Przedstawiciele miejscowości Łysiec udali się do Polski, aby w Przemyślu otrzymać współczesny samochód sanitarny z Wielkiej Brytanii. Według Anatolija Łuszczaka, przewodniczącego gminy Łysiec, sanitarkę przekazali przedstawiciele fundacji „GoFundMe” z Newcastl, którą założył rodak z Iwano-Frankiwska (dawn. Stanisławowa) Anatolij Telpow wraz z Kelly Stori. Samochód otrzymali dzięki znajomości ukraińskiego lekarza-anestezjologa i wolontariusza Anatolija Brunarskiego z Anatolijem Telpowem. Symboliczne jest i to, że sanitarka została przekazana na terenie bratniego kraju, gdyż Polacy najwięcej pomagają Ukraińcom w tym trudnym czasie rosyjskiej agresji i wojny.

fot. z archiwum gminy Łysiec

Sanitarka będzie wykorzystywana do ratowania życia ludzkiego i transportu ciężko chorych. Jak powiedział dyrektor Łysieckiego szpitala Zenon Makota, przy szpitalu zostanie niebawem otwarty oddział opieki paliatywnej na 40 miejsc, gdzie przebywać będą ciężko i nieuleczalnie chorzy. Paliatywną opiekę lekarze szpitala będą okazywać również chorym przebywającym w domu, dojeżdżając do nich nową sanitarką.

fot. z archiwum gminy Tłumacz

Delegacja polska z gminy Paczków odwiedziła gminę w Tłumaczu. Od 2019 r. obie gminy łączy umowa o współpracy. Na czele delegacji stał burmistrz Paczkowa Artur Rolka. Przyjaciele z Polski przywieźli samochód pomocy humanitarnej: żywność i środki higieny. – Większą część tej pomocy przekazujemy Siłom Zbrojnym Ukrainy – mówi Igor Petruk, przewodniczący gminy Tłumacz.

Polacy przywieźli również do Tłumacza tak potrzebne obecnie generatory, które zostaną przekazane szkołom gminy i ukraińskim żołnierzom na front. Wśród darów były również artykuły medyczne: wózki inwalidzkie, kule i leki.

– Od pierwszych chwil agresji rosyjskiej na Ukrainę odczuwamy stałe wsparcie naszych przyjaciół z gminy Paczków i jesteśmy im szczerze wdzięczni – podsumowuje Igor Petruk.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 23-34 (411-412), 20 grudnia – 16 stycznia 2022

X