Akcja charytatywna „Serce dla Lwowa” dotarła do potrzebujących mimo trwającej na Ukrainie wojny

Akcja charytatywna „Serce dla Lwowa” dotarła do potrzebujących mimo trwającej na Ukrainie wojny

Poznański Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich po trzyletniej przerwie udał się z zebranymi wcześniej darami do Lwowa. Wolontariusze podczas czterech intensywnych dni rozdali paczki żywnościowe potrzebującym mieszkańcom.  

Akcja pomocy rodakom organizowana jest przez Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Trwa nieprzerwanie ponad 30 lat, od początku prowadzona jest pod nazwą „Serce dla Lwowa”. Mimo, że przez ostatnie trzy lata wolontariusze nie pojawiali się bezpośrednio – prowadzone były akcje i zbiórki, które przekazane zostały bezpośrednio do potrzebujących.

Przedsięwzięcie skierowane jest na rzecz Polaków zamieszkałych w dawnych polskich województwach: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim. Obejmuje dzieci, młodzież oraz najbiedniejsze polskie rodziny, a szczególnie osoby starsze, które najczęściej są chore i samotne. Obecna sytuacja materialna uległa jeszcze większemu pogorszeniu w trudnych realiach związanych z trwającą wojną.

W tym roku do Lwowa w dniach od 2 do 6 grudnia udała się kilkuosobowa grupa młodzieży ze Szczepów ZHP z Poznania oraz członkowie Towarzystwa. Zaznaczyć trzeba, że podjęcie decyzji o wyjeździe do kraju ogarniętego wojną było nie lada wyzwaniem. Wolontariusze rozdali na miejscu dary podopiecznym Towarzystwa. Szczególnym dniem w trakcie pobytu był 6 grudnia –zorganizowano wówczas spotkanie najmłodszych ze św. Mikołajem, który rozdał im paczki ze słodyczami i zabawki.

Paczki przygotowywane są według imiennej listy, która tworzona jest przez polskie organizacje we Lwowie i siostry zakonne opiekujące się osobami starszymi i chorymi. Dary zawierają artykuły świąteczne zakupione z zebranych wcześniej środków, tak aby osoby potrzebujące bezpośrednio odczuły klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Oprócz tego przekazywane są trwałe środki żywnościowe, słodycze, artykuły higieniczno-sanitarne, środki opatrunkowe, artykuły szkolne, zabawki, książki, bajki itp.

Jak można się przekonać podczas takiego wyjazdu, najcenniejsze dla rodaków są bezpośrednie spotkania z wolontariuszami. Możliwość rozmowy, kontakt z drugim człowiekiem i wyrażenie swojego niepokoju. Takie rozmowy są też bardzo ważnym doświadczeniem dla przyjeżdżających. Przyjeżdżając zobaczyliśmy, że sytuacja wielu rodaków uległa jeszcze większemu pogorszeniu, ceny diametralnie wzrosły, w tym koszty ogrzewania. Mieszkający muszą radzić sobie z wojenną rzeczywistością, często nie mając gdzie się schronić podczas alarmów rakietowych czy częstym wyłączaniem prądu spowodowanym niedawnym ostrzałem elektrowni.

Akcja prowadzona przez Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pokazuje jak ważne są zbiórki i wyjazdy do rodaków pozostających w Ukrainie. Poza aspektem materialnym, który jest im niezbędny – pozostawiają we wzajemnej pamięci spotkania pełne wdzięczności i tęsknoty, potwierdzające potrzebę dalszych działań. Dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców, środowisk i bezimiennych osób, poznaniaków, harcerzy i członków Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, po raz kolejny sprawiono radość i dano nadzieję pozostającym tam Polakom i mieszkańcom Ukrainy.

Warto wesprzeć działania organizacji, która działa całorocznie i pomóc im zebrać środki potrzebne na następny wyjazd. Dlatego też, jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo nasze działania, może to uczynić wpłacając datki bezpośrednio na konto bankowe Towarzystwa:

06 1020 4027 0000 1302 0293 3455

z dopiskiem „Serce dla Lwowa”

Angelika Sarna

Tekst ukazał się w nr 23-34 (411-412), 20 grudnia – 16 stycznia 2022

X