Polska misja medyczna na Ukrainie

Polska misja medyczna na Ukrainie

(Fot. Witalij Czaszczin)

List ze Sławuty
12 lipca byli też gośćmi w naszym mieście. Celem misji było zbadanie stanu zdrowia Polaków na Ukrainie, a także konsultacje medyczne, pomoc w diagnozowaniu i leczeniu mniej lub więcej poważnych chorób wśród ludności.

W Sławucie w ośrodku Praktyka Medyczna (ul. Kuzowkowa 22) o godz. 10.00 zaczęły się przygotowania do przyjęcia pacjentów. Spotkać się z polskimi specjalistami przyszło ok. 150 osób pochodzenia polskiego w wieku od 15 do 85 lat. Najwięcej było osób starszych cierpiących na choroby związane z wiekiem. Wstępnych badań (ciśnienia, krwi) i wywiadów dokonywali studenci medycyny, zebrani z różnych zakątków Polski. Przed wizytą u lekarza, według wskazań, można było zrobić badania serca (EKG) i prześwietlenie organów wewnętrznych (USG). Po tym na pacjentów w osobnych salach czekali lekarze specjaliści: internista, onkolog, chirurg, ortopeda. Badania trwały do godz. 18.30, do ostatniego pacjenta.

Była to okazja nie tylko do sprawdzenia stanu zdrowia przez specjalistów. Ludzie chorzy przede wszystkim potrzebowali kogoś, kto mógł wysłuchać, zrozumieć, wyjaśnić, co się dzieje w organizmie poszczególnej osoby oraz doradzić w każdym przypadku. Za to wszystko serdeczne podziękowania składamy na ręce uczestników Misji, a także p. Marii Kowalczuk, prezes Związku Polaków w Sławucie za organizacje przyjęcia lekarzy w naszym mieście.

 

W Winnicy
W ramach Misji Medycznej „Ukraina 2012” 24 lipca br. polscy lekarze na czele z profesorem habilitowanym Mariuszem Frączkiem i ks. Henrykiem Błaszczykiem odwiedzili Winnicę.

W Winnicy, w przychodni przy klasztorze zgromadzenia sióstr kanosjanek przy ul. Sobornej, w samym centrum miasta zostały ustawione namioty Misji Medycznej, pod którymi, a także i w pomieszczeniu przychodni, lekarze i ratownicy z Polski o godz. 11.00 zaczęli przyjmować pacjentów. To wygodne rozlokowanie Misji zabezpieczył konsulat generalny RP w Winnicy i osobiście konsul Krzysztof Świderek.

Przyjmowanie pacjentów odbyło się według klasycznej metody – wstępne badania (pomiar ciśnienia, ciśnienie krwi, pomiar poziomu cukru krwi) i wywiadów dokonywali studenci medycyny i ratownicy z różnych zakątków Polski – Poznania, Olsztyna, Warszawy. Według wskazań robiono badania serca (EKG) oraz organów wewnętrznych za pomocą USG. Dalej na pacjentów w osobnych salach czekali lekarze specjaliści: internista, onkolog, chirurg, ortopeda. Badania trwały do godz. 17, do ostatniego pacjenta.

By spotkać się z polskimi specjalistami przyszło ponad 50 osób pochodzenia polskiego w różnym wieku – od 6 do 78 lat. Były osoby starsze mające choroby przewlekłe, związane z wiekiem i sytuacją ekologiczną, która ma wpływ również na ludzi młodych i dzieci.

Dla miejscowych Polaków była to okazja nie tylko do sprawdzenia stanu zdrowia przez dobrych polskich specjalistów, ale też mogli odczuć niezwykłą przyjaźń. Ludzie zawsze, a szczególnie ludzie chorzy potrzebują specjalisty, który może zrozumieć, wyjaśnić, co się dzieje ze zdrowiem oraz doradzić.

Ze zdziwieniem Polacy z Winnicy porównywali miłą zawodową atmosferę, panującą w Misji z realiami zwykłej ukraińskiej przychodni.

Dla większości Polaków Podola, jedna wizyta, nawet takiej wspaniałej ekipy lekarzy, nie jest w stanie wiele pomóc, ponieważ po jakimś czasie ludzie będą potrzebowali nadal pomocy wykwalifikowanych lekarzy, a nie mają do kogo przyjść. Musi być kontynuacja leczenia i zawodowa obserwacja wyjawionych chorób. Gdyby taka placówka medyczna była dostępna, to na pewno spełniała by te funkcje.

Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie lekarzy z działaczami polskimi z Winnicy, na którym uczestnikom Polskiej Misji Medycznej podziękował serdecznie za wszystko Jan Glinczewski, prezes „Konfederacji Polaków Podola”.

WALERY ISTOSZYN
prezes Stowarzyszenia
„Świetlica Polska” Winnica

W Iwano-Frankowsku (d. Stanisławowie)

Pobyt w Iwano-Frankowsku był ostatnim akordem tegorocznej Polskiej Misji Medycznej na Ukrainie. Lekarze przyjmowali pacjentów na terenie Domu Parafialnego obok kościoła p.w. Chrystusa Króla. Zbadano wszystkich, którzy się zgłosili – 56 osób.
Goście zwiedzili też centrum dawnego Stanisławowa oraz spotkali się miejscowymi Polakami – powiedziała Lucyna Kubicka, prezes miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”.

Inf.wł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X