Polska misja medyczna na Ukrainie

Polska misja medyczna na Ukrainie

10 lipca 2012 przybyła na Ukrainę Polska Misja Medyczna. Celem misji, organizowanej już nie po raz pierwszy, było zbadanie stanu zdrowia Polaków na Ukrainie, a także konsultacje medyczne, pomoc w diagnozowaniu i leczeniu mniej lub bardziej poważnych chorób. Organizatorem projektu było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Misja odwiedziła w tym roku: Łuck, Sławutę, Mikołajów, Chersoń, Symferopol, Sewastopol, Jałtę oraz Iwano-Frankowsk (d. Stanisławów). Poniżej zamieszczamy fragmenty nadesłanych nam relacji.

Relacja z Łucka
Na początku swojej wizyty polscy lekarze spotkali się z konsulem generalnym RP w Łucku Markiem Martinkiem, z którym podzielili się swoimi planami pobytu na Wołyniu i Ukrainie.

Wołyńskie Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia przez cały czas pobytu gości w Łucku opiekowało się swoimi kolegami z Polskiej Misji Medycznej, którzy prowadzili konsultacje i badania lekarskie mieszkańców Wołynia w szpitalu polowym w pobliżu Katedry Świętych Piotra i Pawła w Łucku.

Polscy lekarze zbadali i okazali pomoc ponad pięćdziesięciu pacjentom. Większość z nich to Polacy, mieszkający na Wołyniu. Było dużo starszych ludzi, którzy mają przewlekłe schorzenia. „Szpital na kołach” ma nowoczesny sprzęt. Pacjentom na miejscu robili następujące badania: EKG, USG, poziom cukru we krwi, spirometrię. Zainteresowani mogli zasięgnąć porady chirurga-onkologa, lekarza ogólnego, pediatry, ortopedy. Polską Misję Medyczną, która ma dwa tuziny lekarzy, prowadzi szef Misji – znany polski chirurg, doktor, profesor Mariusz Frączek, któremu pomaga rektor Misji ksiądz prałat Henryk Błaszczuk.

Z okazji pobytu Misji w Łucku odbyło się uroczyste spotkanie polskich lekarzy z lekarzami Stowarzyszenia Polskiego Pochodzenia na Wołyniu, na czele którego stoi Sergiusz Prokopiuk, który skoordynował plany dalszej współpracy z Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Goście odwiedzili biura Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu oraz biuro Towarzystwa Kultury Polskiej im. T. Kościuszki, w których spotkali się z Prezesem Towarzystwa Niną Poremską, zwiedzili stację Pogotowia Ratunkowego w Łucku, gdzie również spotkali się z jej kierownikiem Olegiem Kucem.

Polscy lekarze mieli możliwość pospacerować ulicami Łucka, zwiedzić zamek księcia Lubarta, katedrę św. Piotra i Pawła oraz odwiedzić katedrę Świętej Trójcy.

Pod koniec swojej wizyty gości zwiedzili miejscowość Ołyka, gdzie znajduje się zniszczona kolegiata Trójcy Świętej (zbudowana w XVII wieku przez Albrechta Stanisława Radziwiłła na wzór świątyni rzymskiej Il-Giezu, wstępny projekt której przygotował Michał Anioł), zdewastowany polski cmentarz i pałac Radziwiłłów, w którym obecnie znajduje się szpital psychiatryczny. W zniszczonej starożytnej kolegiacie Świętej Trójcy ksiądz-prałat Henryk Błaszczuk odprawił mszę żałobną za Polaków i Ukraińców, którzy zginęli podczas krwawych wydarzeń w 1943 roku na Wołyniu. 69. rocznica wydarzeń zbiegła się akurat z przyjazdem polskiej Misji na Ukrainę…

Ze smutkiem w oczach po tym co zobaczyli i z dobrymi wrażeniami o ludziach z Wołynia polscy lekarzy pojechali do innych miast Ukrainy, w których mieszkają Polacy, żeby wypełnić swoją chrześcijańską, dobroczynną Misję Medyczną w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

SLPP na Wołyniu
www.lekarz.volyn.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X