Polscy dziennikarze z Ukrainy w Polsce

Polscy dziennikarze z Ukrainy w Polsce

W dniach 2-8 września 2012 roku w Krakowie i Krynicy-Zdrój odbyły się szkolenia dla polskich dziennikarzy mieszkających na Ukrainie.

W ramach projektu Instytutu Studiów Wschodnich: „Profesjonalizacja i wsparcie merytoryczne dziennikarzy polonijnych na Ukrainie” czternastu dziennikarzy ze Lwowa, Stanisławowa, Winnicy, Stachanowa, Berdyczowa i Kijowa miało okazję do pogłębienia teoretycznych i praktycznych umiejętności dziennikarskich.

 

Oprócz wykładów miała miejsce wizyta w redakcji najpopularniejszego portalu w Polsce – onet.pl, spotkanie w redakcji „Tygodnika Powszechnego” i lokalnego portalu informacyjnego – sądeczanin.info, spotkanie z młodym i ambitnym burmistrzem Wieliczki Arturem Koziołem oraz wycieczka do kopalni soli „Wieliczka”. Projekt sfinansowany został ze środków MSZ RP. Na pierwszych zajęciach z podnoszenia kompetencji językowych i komunikacyjnych dr Małgorzata Czapiga w historycznym zarysie przypomniała w jaki sposób zmieniał się przekaz informacji. Już starożytni Grecy wiedzieli, że ważną jest nie tyle sama opowieść, jak to w jaki sposób ją się prowadzi, – tłumaczyła Małgorzata Czapiga. Przypomniano bajkę Władimira Proppa, który sformował typowe postacie m.in.: bohater, przeciwnik, pomocnik.

 

Program szkolenia zawierał m.in.: rozwijanie umiejętności niezbędnych przy pracy w internecie. Omówiono media internetowe Facebook i Twitter, przedstawiono przekaz medialny w formie blogu. Emilia Borkowska z Instytutu Studiów Wschodnich, koordynatorka szkolenia powiedziała: – Mam nadzieję, że szkolenie było przydatne dla dziennikarzy z Ukrainy, że osiągnęło swój cel. Osobiście mam bardzo dobre wrażenie, jeżeli chodzi o współpracę z grupą. Dowiedziałam się bardzo dużo o Polakach mieszkających na Ukrainie. Już wiem, że nie jest to Polonia… Chciałabym kontynuować ten projekt. Spotkamy się za miesiąc żeby podsumować całe przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że prasa polska na Ukrainie będzie istnieć w jeszcze lepszej formie.

 

W redakcji Onet.pl

Kierownik działu sportowego Daniel Bednarek spotkał dziennikarzy przy wejściu i oprowadził po poszczególnych pomieszczeniach redakcji. Najwięcej czasu spędziliśmy w redakcji działu sportowego. Pan Daniel opowiedział w jaki sposób funkcjonuje redakcja, ilu dziennikarzy pracuje, jakie mają zadania i obowiązki.

 

– W ciągu ostatnich lat portal Onet.pl bardzo się rozwinął, – opowiada Daniel Bednarek. – Mamy dziennikarzy nie tylko w redakcji, ale i również swoich wysłanników w terenie, którzy na bieżąco informują nas o ważnych wydarzeniach. Mieliśmy dwóch dziennikarzy na Ukrainie podczas EURO 2012, a także dwóch – na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X