Polonijny Kongres Dziennikarzy Obywatelskich podsumuje międzynarodowy projekt medialny

Polonijny Kongres Dziennikarzy Obywatelskich podsumuje międzynarodowy projekt medialny

Towarzystwo Przyjaciół KUL w Lublinie od czerwca br. realizuje projekt: Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich. To 400 godzin szkoleń dla uczestników z piętnastu krajów świata. Miejsce nie ma jednak znaczenia, bo za pośrednictwem internetu połączył się świat. Finałem będzie Kongres Dziennikarzy Obywatelskich (15-25 listopada) z udziałem gości specjalnych: prof. Jerzego Bralczyka, Magdaleny Wolińskiej-Riedi, Rafała Stańczyka, Sławomira Wróbla oraz fotografa Maksa Strzeczkowskiego. Spotkania online są otwarte.

Kongres zaplanowany został w terminie 15 – 25 listopada. Ostatniego dnia odbędzie się finalne spotkanie, podczas którego poznamy prace uczestników Akademii – video, audio, foto. Zaprezentowany zostanie także Multimedialny Album Dobrych Praktyk stworzony we współpracy Polonii ze specjalistami prowadzącymi szkolenia. – Trzy miesiące intensywnych szkoleń, dyskusji i inspirujących rozmów pokazały jak ogromną potrzebę współdziałania mają nasi rodacy. Cieszymy się, że tak licznie i z zaangażowaniem skorzystali z naszych propozycji – podkreśla dr Wojciech Wciseł, koordynator projektu.

Spotkania z mistrzem

Finał poprzedzą „Spotkania z mistrzem”. Wszystkie online, o godz. 18 (czasu polskiego). Pierwsze z nich „Z ziemi włoskiej do Polski. Praca korespondenta zagranicznego” z red. Magdaleną Wolińską-Riedi, dziennikarką, korespondentką TVP w Rzymie oraz autorką książek już w poniedziałek 15 listopada.

W środę 17 listopada „Być jak najbliżej. Praca korespondenta wojennego i dziennikarza zagranicznego”, czyli spotkanie z red. Rafałem Stańczykiem, korespondentem TVP w USA, dziennikarzem wojennym.

W czwartek 18 listopada „Nikt nie jest samotną wyspą. Integracyjna rola mediów polonijnych” spotkanie ze Sławomirem Wróblem – producentem „Magazynu z Wysp” dla TVP Polonia.

Przyszły tydzień (poniedziałek 22 listopada) rozpoczniemy z mistrzem językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, który odniesie się do sposobów komunikacji za pośrednictwem mediów, powie o roli jaką mogą odegrać osoby związane z mediami polonijnymi i niewątpliwie czymś nas zaskoczy.

Z kolei we wtorek, 23 listopada, wieczór dla ludzi pasjonujących się fotografią. „Fotograf bez granic” i spotkanie z Maksem Strzeczkowskim, wykładowcą fotografii na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, zdobywcą Grand Press Photo 2021, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Ze względu na możliwość zetknięcia się z tak wyjątkowymi gośćmi spotkania są otwarte i każdy kto się zarejestruje będzie mógł w nich uczestniczyć. Serdecznie zapraszam – zachęca dr W. Wciseł.

Link do zapisów w excel online, dostępny jest także na profilu FB TP KUL.

Partnerzy merytoryczni projektu: Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Projekt „Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X