Polityka zaszkodziła współpracy wojskowej

Polityka zaszkodziła współpracy wojskowej

Nad polsko-litewsko-ukraińską brygadą gromadzą się czarne chmury. To efekt fatalnego stanu stosunków polsko-litewskich oraz gwałtownego zmniejszenia szans na rychłe zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską.

 

– Kijów przestał też oficjalnie wyrażać chęć wejścia do NATO, jak więc w tej sytuacji budować wspólną brygadę – usłyszała „Rz” od osoby zbliżonej do kręgów polskiej dyplomacji. – Musimy dokładniej przyjrzeć się tej sprawie – powiedziano nam. A proszący o zachowanie anonimowości polityk stwierdził: „Litwini chcieliby, byśmy ich bronili. A oni w zamian lituanizowaliby Polaków”. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że polscy wojskowi nie chcieliby rezygnować z tego przedsięwzięcia.

– Wobec istniejących warunków politycznych jest logiczne, że tej brygady może nie być – przyznał w rozmowie z „Rz” eurodeputowany Paweł Zalewski (PO). Innego zdania jest poseł Robert Tyszkiewicz (PO). – Źle by się stało, gdyby brygada nie powstała – mówił nam. A zdaniem eurodeputowanego Pawła Kowala (PJN) sprawa jest „efektem osłabienia naszej pozycji w regionie”.

List intencyjny w sprawie utworzenia brygady, która byłaby wykorzystywana w międzynarodowych misjach pokojowych ONZ, UE i NATO, podpisano w listopadzie 2009 roku. Miała liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy, a jej sztab mieściłby się w Lublinie. W mieście tym w 2011 roku zlikwidowano 3. Brygadę Zmechanizowaną. W koszarach przy ul. Radziszewskiego w Lublinie miał zostać rozlokowany sztab nowej międzynarodowej jednostki oraz batalion dowodzenia. „Dziennik Wschodni” cytował rzecznika 3. BZ kapitana Dariusza Drączkowskiego, który mówił, że „zatrudnienie znajdzie 300 z 500 stacjonujących w Lublinie żołnierzy”.

Wspólne bataliony już istniały. Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych (LITPOLBAT) powstał w 1997 roku, ale nigdy nie został użyty jako zwarta jednostka. Żołnierze pełnili służbę w misjach pokojowych w Kosowie, Syrii, Libanie, Iraku i Afganistanie. Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych (POLUKRBAT) został stworzony w 1998 roku. W 2000 roku działał w ramach KFOR (siły pokojowe w Kosowie). Liczył początkowo 300 Polaków, 288 Ukraińców i 30 Litwinów. W 2010 roku batalion wycofano i rozformowano.

r.mic., Piotr Kościński, 10-02-2012
www.rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X