Polak ze Strzelczysk ciężko ranny w walkach pod Bachmutem Fot. archiwum Andrzeja Biszko

Polak ze Strzelczysk ciężko ranny w walkach pod Bachmutem

W walkach pod Bachmutem ciężko ranny został Andrzej Biszko, ukraiński żołnierz, Polak ze Strzelczysk. – Obecnie jest już w szpitalu wojskowym we Lwowie, ale jego stan nadal jest ciężki – powiedziała Kurierowi Galicyjskiemu jego siostra Anna Biszko. Rodzina prosi o wsparcie duchowe i modlitwę.

28-letni Andrzej jest Polakiem z urodzenia, obywatelem Ukrainy. Ma żonę i dwójkę dzieci. Mieszkają we wsi Pnikut, 15 kilometrów od granicy z Polską.

W listopadzie 2022 roku Andrzej Biszko otrzymał powołanie do wojska, a już 2 grudnia zabrano go na szkolenia wojskowe do Żytomierza. Po dwóch miesiącach trafił bezpośrednio na front, gdzie walczył w obwodzie donieckim, a przez ostatnie pięć miesięcy był pod Bachmutem. 20 czerwca broniąc okolic miasta-fortecy został ciężko ranny.

Fot. archiwum Andrzeja Biszki

– Andrzej z trzema żołnierzami jechali samochodem na pozycję. Tam zostali ostrzelani przez wojsko rosyjskie. Kierowca i pasażer zostali lekko ranni, a jeden żołnierz otrzymał obrażenia średniego stopnia. Natomiast mój brat Andrzej został ciężko ranny. Chłopaki wyciągnęli go, dobrze że byli obok i szybko okazali mu pierwszą pomoc – podkreśliła Anna Biszko.

Najpierw Andrzej trafił do szpitala w Dnieprze na wschodzie Ukrainy. Potem został przewieziony do Kijowa, a następnie do Tarnopola. Na początku lipca został przetransportowany do szpitala wojskowego we Lwowie.

– Andrzej doznał poważnych uszkodzeń na całym ciele, w tym prawej nogi i prawej ręki, a także na twarzy, w wyniku czego musiano amputować mu nos oraz górną szczękę – powiedziała jego siostra Anna.

– Jeszcze długa droga do zdrowia przed nim, ale wierzymy, że ją pokona – podsumowała.

Wesprzeć Andrzeja i jego rodzinę można w taki sposób:

Konto polskie:
94102010550000900205946217
Anna Bishko (siostra)

Konto ukraińskie:
5168745127856356
Бішко Андрій Йосифович

Eugeniusz Sało

Rozmowa z Marianem Traczem, Polakiem z Sambora walczącym w obronie Ukrainy

X