Polacy śpiewają o Lwowie

Polacy śpiewają o Lwowie

Gorąco przyjęty przez publiczność młody polski wokalista i autor piosenek Kuba Blokesz wystąpił we Lwowie, Iwano-Frankiwsku (dawn. Stanisławowie) i Czerniowcach. Na koncertach wykonał po polsku piosenki do wierszy współczesnych ukraińskich poetów w przekładzie Macieja Piotrowskiego.

– Urodziłem się na Śląsku – opowiada Kuba Blokesz, – zacząłem studia w Krakowie na Papieskim Uniwersytecie na wydziale teologii. Tam poznałem Macieja, który pokazał mi swoje przekłady wierszy współczesnych poetów ukraińskich Wasyla Symonenki, Jurija Andruchowycza, Hryhorija Czubaja, i Mariany Sawki. Wszyscy pisali o Lwowie. Nigdy nie byłem w tym mieście, ale poprzez ich poezję potrafiłem sobie wyobrazić miasto, lwowska duszę, kolor i smak miasta. Niczym z nieba pojawiła się muzyka, którą nie było trudno komponować, bo same wiersze były melodyjne i rytmiczne. Na początku zagłębiłem się w poezji, wyobrażałem sobie pewne widoki, a dopiero później zacząłem wyławiać dźwięki. Pobyt na Ukrainie dodał mi wrażeń. Są inne niż te, które miałem podczas lektury wierszy, moje wyobrażenie zmieniło się nieco. Lwów stał się dla mnie bardziej kontrastowy, pełen życia. Najbardziej zadziwiła mnie serdeczność, gościnność i otwartość ludzi.

Wraz z muzyką narodził się projekt „Poezja miasta. Lwów”. Po raz pierwszy z nowym programem Kuba Blokesz wystąpił na festiwalu pogranicza „Folkowisko” w Horyńcu. Dzięki wsparciu fundacji św. Włodzimierza wystąpił też w Krakowie.

Marzyło mu się, żeby jego wspólny z Maciejem projekt został oceniony także na Ukrainie. Przyjechali do Lwowa, bo tu młody tłumacz Maciej Piotrowski, urodzony w Tomaszowie Lubelskim, przebywał na wymianie studenckiej. Tu szlifował język ukraiński, który studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zasługą Macieja był występ Kuby w lwowskim klubie artystycznym „Dzyga”.

Sam Kuba jest wokalistą, gitarzystą, autorem muzyki i tekstów do wielu piosenek. Nie ma wykształcenia muzycznego. Jego zainteresowania muzyczne oscylują wokół dźwięków bluesowych i country. Po koncertach na Ukrainie Kuba Blokesz i Maciej Piotrowski mają w planach udział w kilku festiwalach w Polsce. Chcą nagrać płytę z piosenkami o Lwowie. Do zespołu w przyszłości dołączą kontrabasista i perkusista. Artystyczne plany obejmują wykonanie piosenek w duecie i z duetem akordeonistów. Artyści są przekonani, że projekt „Poezja miasta. Lwów” stanie się kolejnym mostem artystycznym pomiędzy Polską i Ukrainą.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 7 (179) 16-25 kwietnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X