Misja Kwaśniewskiego i Coksa na Ukrainie co najmniej do września

Misja Kwaśniewskiego i Coksa na Ukrainie co najmniej do września

– Misja byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coksa na Ukrainie potrwa co najmniej do września – poinformował w czwartek w Strasburgu przewodniczący PE Martin Schulz.

Decyzję o kontynuacji misji podjęła konferencja przewodniczących PE, która wysłuchała sprawozdania Kwaśniewskiego i Coksa z dotychczasowych działań na Ukrainie. Od czerwca 2012 roku byli prezydenci obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji.

Schulz podkreślił na konferencji prasowej, że wielkim i symbolicznym sukcesem misji było niedawne ułaskawienie byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki.

„Spróbujemy teraz zrobić wszystko, co możliwe, aby poprawić sytuację (byłej ukraińskiej premier) Julii Tymoszenko” – powiedział szef PE, dziękując Kwaśniewskiemu i Coksowi za ich zaangażowanie.

Były prezydent RP powiedział, że decyzja w sprawie Łucenki „stwarza szansę” na rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko. „Będziemy się starać. Nasza praca ma służyć temu, by zlikwidować przeszkody dla podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie” – powiedział Kwaśniewski.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X