Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie

Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie

W dniach 26–28 maja 2017 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli (ze szkół zaangażowanych w projekt) do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie się z działalnością polskich organizacji działających na terytorium Ukrainy.

Przedsięwzięcie było kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów i techników. W jego ramach została przygotowana Teka Edukacyjna, składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Dołożono wszelkich starań, aby omawiane zagadnienia miały charakter przekrojowy – umożliwiający zarówno zdobycie niezbędnej wiedzy historycznej, jak również informacji obejmujących współczesną aktywność Polaków na Wschodzie.

– Warto zauważyć, że to już druga edycja naszego projektu o Polakach na Wschodzie – niezmiennie stawiamy sobie za cel zainteresowanie młodych ludzi losem naszych rodaków, którym wiele lat temu „uciekła granica”. Sukcesywnie rozbudowujemy jego część merytoryczną, czego widocznym efektem są przygotowane materiały edukacyjne – doceniają je zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, dzięki czemu z roku na rok projekt cieszy się większym zainteresowaniem – zaznaczył Jakub Kajmowicz, prezes Fundacji Energia dla Europy.

Weronika Pazdej, dziennikarka Radia Lwów (Fot. Archiwum Fundacji Energia dla Europy)

W czasie wyjazdu nie zabrakło czasu na inspirujące rozmowy z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia, którym przyszło żyć i funkcjonować na Ukrainie. Byli wśród nich: Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie, Wojciech Król, kierownik Wydziału Karty Polaka w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi, Łucja Kowalska, dyrektor szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie, Weronika Pazdej, dziennikarka Radia Lwów, Władysław Kuczyński, Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie, dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, historyk, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych PAN.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także Brzuchowice, gdzie odbywała się „Lwowska Majówka 2017”, organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz środowiska polskie. W jej trakcie nauczyciele wysłuchali wykładu poświęconego procedurom związanym z Kartą Polaka oraz mieli okazję do rozmów z rodakami mieszkającymi na Ukrainie, którzy dbają o podtrzymywanie polskich tradycji, przy równoczesnym budowaniu dobrosąsiedzkich relacji z Ukraińcami.

Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi (Fot. Archiwum Fundacji Energia dla Europy)

Zwieńczeniem wizyty był spacer po zabytkowych uliczkach starego miasta we Lwowie oraz obejrzenie spektaklu w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie i rozmowa z jego dyrektorem Zbigniewem Chrzanowskim.

W trakcie realizacji projektu, tj. w okresie od stycznia do grudnia 2017 r. Fundacja Energia dla Europy dotarła do ponad 3,5 tysiąca uczniów z 21 szkół, 15 miast i 5 województw.

Projekt „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” był inicjatywą realizowaną w 2017 roku przez Fundację Energia dla Europy dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.

Źródło: Fundacja Energia dla Europy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X