Podziel się książką

23 maja w Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci odbyło się spotkanie uczestników akcji przekazania książek zebranych przez polskie dzieci dla dzieci z Ukrainy.

Akcja została zorganizowana dzięki Fundacji polsko-ukraińsko-słowackiej przyjaźni „Braterstwo”. Z ukraińskiej strony współorganizatorem jest Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji. Inicjatywa powstała w Krynicy i po włączeniu się „Radia Kraków” akcję gromadzenia księgozbiorów rozszerzono na całą Polskę. Zebrano ponad 10 tys. Książek.

Książki zostaną przekazane do szkół z polskim językiem nauczania, ukraińskich szkół, gdzie język polski jest wykładany jako dodatkowy, do klubów, w których jest zainteresowanie językiem polskim na terytorium Ukrainy. Podczas poniedziałkowego spotkania dyrektor biblioteki Larysa Ługowa mówiła o tym, że książki zostaną podzielone pomiędzy biblioteki oraz przekazane do miejsc, gdzie jest zainteresowanie językiem polskim, które z roku na rok wzrasta. – Powodem jest to, że na naszych terenach mieszka dużo osób mających polskie korzenie, wielu uczy się lub pracuje w Polsce. O polską książkę pytają dosyć często. Nasza biblioteka posiada w swoich zbiorach około 2000 egzemplarzy, które przeważnie podarowały nam biblioteki. Od kilku lat współpracujemy z bibliotekami z Wrocławia, Rzeszowa, Krosna, Przemyśla oraz różnymi instytucjami w innych miastach Polski – zaznaczyła dyrektor.

Inicjatywa odbyła się dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Obecny podczas spotkania konsul Marian Orlikowski podziękował wszystkim uczestnikom z polskiej i ukraińskiej strony oraz powiedział, że przy tak dużej ilości książek ma nadzieję, że nie będą one jedynie stały na półce w bibliotece, a osoby, które zechcą obcować z książką w domu, będą miały taką możliwość.

Iwona Romaniak, prezes fundacji „Braterstwo”, opowiedziała o tym, że przywiezione książki są przeznaczone do nauki języka polskiego od podstaw, jak również trudniejsze w odbiorze – dla dzieci, które już czytają. Zebrano książki dla dorosłych, w tym literaturę poważną, encyklopedie, słowniki, wiersze i nawet typowo kobiece, np. robótki ręczne. – W ciągu dwóch tygodni młodzież i wolontariusze z Krynicy segregowali książki według kategorii i pakowali. Jestem pod wrażeniem pomocy naszych rodaków dla osób starszych i dzieci, którzy chcą czytać po polsku. To jest taka perełka dla nas i warto robić to co robimy – ze wzruszeniem dodała Iwona Romaniak.

Lilia Płachtij, kierownik organizacji społecznej „Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji” dodała, że podczas wspólnych polsko-ukraińskich projektów odbywa się wymiana między polską i ukraińską młodzieżą. – Niby dzieci rozumieją się nawzajem, ale często też nie do końca. Wynika trudność w komunikacji. Te książki będą pomocne w nawiązywaniu kontaktów – zaznaczyła.

Podczas spotkania w bibliotece podpisano umowę o partnerstwie między fundacją „Braterstwo” i „Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji”, które współpracują od lat na rzecz pomocy potrzebującym dzieciom z Ukrainy. Jak twierdzą organizatorzy, ta inicjatywa przybliży Ukrainę do eurointegracji.

Lwowska Obwodowa Biblioteka od lat współpracuje z bibliotekami w Polsce. Jest członkiem Polskiego Związku Bibliotek, jako jedyny przedstawiciel z Ukrainy. Najbardziej owocną współpracę nawiązała z Wrocławiem. Od pięciu lat dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie organizowana jest „Czarodziejska noc w bibliotece”, podczas której odbywają się spotkania autorskie. Dzięki tej inicjatywie do Lwowa przyjeżdżali klasyk literatury dziecięcej Wanda Chotomska, pisarz Marek Krajewski, znany z kryminałów, akcja których rozgrywała się we Lwowie, Barbara Kosmowska, która pisze zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży, Bohdan Butenko – znany rysownik i ilustrator komiksów, Roksana Jędrzejewska–Wróbel, autorka książek dla dzieci.

Anna Gordijewska

Fot. Aleksander Kuśnierz
{gallery}gallery/2016/biblioteka{/gallery}

{youtube}Z1_oE7a6WPs{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X