354. urodziny Stanisławowa

Stanisławów, a od 1962 roku Iwano-Frankiwsk, obchodzi swoje 354. urodziny.

Lokacji miasta 7 maja 1662 roku dokonał hetman polny koronny Andrzej Potocki, więc właśnie 7 maja odbył się uroczysty pochód, w którym szli burmistrz Rusłan Marcinkiw i liczni goście, delegacje miast partnerskich, w tym z Polski.

Marsz rozpoczął się pod pomnikiem Iwana Franki, obecnego patrona miasta. Wiele osób przyszło w strojach narodowych lub haftowanych koszulach. Oficjalna część obchodów odbyła się przed ratuszem, a rozpoczęła ją wspólna modlitwa.

Cukiernicy przygotowali 110-kilogramowy tort, którym częstowano wszystkich.

Wśród imprez towarzyszących odbyły się festiwal sztuki „Karpacka przestrzeń”, gra intelektualna „Tajemnice stanisławowskich fortec”, wiele koncertów, imprez sportowych i wystaw. Na obchodach dnia miasta odbyło się tradycyjne „Święto kowali”, którzy przybyli z 11 państw świata, a za zadanie mieli wykuć „pozytywne” rzeźby. W pomieszczeniu ratusza otwarto Centrum Turystyczno-Inwestycyjne.

– Dziś otworzyliśmy drzwi Centrum Turystyczno-Inwestycyjnego, mamy tutaj dwa pomieszczenia, jedno służy jako centrum turystyczne, gdzie każdy może przyjść i otrzymać informację o naszym mieście i zamówić wycieczkę. Drugie pomieszczenie służy do spotkań przedsiębiorczych i rozmów inwestycyjnych. W centrum możemy się zapoznać ze wskaźnikami rozwoju miasta, można podpisać umowę i zorganizować konferencję prasową. Iwano-Frankiwsk jest liderem na Ukrainie w załączeniu kapitału zagranicznego – opowiedział Wołodymyr Ustryćkyj, zastępca kierownika zarządu ekonomicznego i integracyjnego rozwoju miasta.

Przykarpacki uniwersytet im. Wasyla Stefanyka zorganizował piknik naukowy, gdzie prezentowano różne eksperymenty naukowe z fizyki, elektroniki, biologii, chemii. Zostały zaprezentowane też osiągnięcia wykorzystywane m.in. w sferze militarnej. Roman Tkaczuk, kierownik centrum naukowo-technicznego opracował prototyp urządzenia, które można umieścić na dronach. – Na naszych dronach umieszczamy niewielkie urządzenia, które pozwalają namierzyć stanowisko wrogich operatorów dronów, po czym możemy zagłuszyć ich sygnał tak, aby nie mogli otrzymać żadnej informacji.

Studenci uniwersytetu zaprezentowali własny koncept poduszki. – Dziś przedstawiamy nasz wspólny wynalazek, który nazwaliśmy PiPillow. Jest to smart-poduszka, która podłącza się do komórki. Poduszka pozwala przesłuchiwać muzykę i audioksiążki przed zaśnięciem. Odłącza się ona gdy zasypiamy. Kontroluje ona również fazy snu przez całą noc. Dlatego rano możemy sprawdzić jak spaliśmy i ocenić jakość naszego snu – powiedział Oleksandr Szemenko, student 2 roku.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 9 (253) 17–30 maja 2016

Fot. Leon Tyszczenko

{youtube}0HJij4Io4UY{/youtube}

{gallery}gallery/2016/iwfr354{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X