Dobiegł końca VI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej we Lwowie

Dobiegł końca VI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej we Lwowie

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej 15 maja zainaugurowały w katedrze lwowskiej koncert papieski „Santo” oraz pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkowicza pod batutą Edwarda Kuca, w wykonaniu solistów zespołu muzyki sakralnej z Poznania „Lumen”, Lwowskiej Orkiestry Kameralnej, chóru „Echo”, scholi „Gaudium Maria” ze Złoczowa oraz „Nostri Bambini” z Żółkwi.

Głównych wykonawców „Lumenu” łączą więzy rodzinne. Marzena Małkowicz – żona kompozytora i założyciela zespołu – śpiewała oraz czytała tekst uzupełniający utwór. Gośćmi specjalnymi byli: Joanna Konieczna, wokalistka muzyki gospel, Dariusz Tokarzewski z grupy „Vox” oraz Jacek Kotlarski, wokalista jazzowy.

Fot. Anna Gordijewska

Po inauguracji poprosiłam prowadzącego koncert Kazimierza Micińskiego, aby podzielił się swoimi wspomnieniami z naszymi Czytelnikami.

– W 2008 roku byłem w Chicago. Pewnego dnia mój kolega Piotr Łabuda zaproponował mi, abym dołączył do chóru na Trójcowie w parafii św. Trójcy, ponieważ brakowało męskich głosów w zespole. Szykuje się ciekawy koncert – dodał. Zgodziłem się. Okazało się, że przyjechał zespół Lumen z Poznania i wraz z Chicago Symfonia Orkiestrą i chórami polskimi wykonali pop-oratorium „Miłosierdzie Boże”. Podczas jednej z prób wyszedłem na papierosa, a wraz ze mną Darek Tokarzewski z zespołu „Vox”. Po zapoznaniu się z nim, a potem z kompozytorem i kierownikiem „Lumenu” Zbigniewem Małkowiczem pomyślałem, że byłoby wspaniale, gdyby pop-oratorium zostało wykonane we Lwowie. W Chicago zaśpiewaliśmy w ok. 7 koncertach. Po powrocie do Lwowa udałem się do mojego serdecznego przyjaciela Edwarda Kuca i na moje pytanie czy robimy coś podobnego we Lwowie, padła krótka odpowiedź: Robimy! Edward zajął się stroną muzyczną, a ja organizacyjną. Udało się znaleźć sponsorów i na przygotowanie zszedł nam rok. W 2009 roku po Wielkanocy w lwowskiej katedrze spełniło się moje marzenie – zostało wykonane pop-oratorium „Miłosierdzie Boże”, później w 2012 i 2013 roku. W naszym mieście koncert składał się zawsze z dwóch części: jedna powtarzała się z poprzednich lat, a druga była nową. W tym roku również tak było, pierwsza część została poświęcona roku Miłosierdzia Bożego, a druga – św. Janowi Pawłowi II.

Zapytałam o wrażeniach również kompozytora i kierownika zespołu „Lumen” Zbigniewa Małkowicza.

– W pierwszej części wielbiliśmy, dziękowaliśmy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, przekazywaliśmy najważniejsze wątki Jego pontyfikatu – miłosierdzie Boże, uwielbienie do Matki Bożej, pochylenie się nad cierpieniem, co udowodnił swoim życiem. W drugiej części kolejny raz wykonaliśmy „Miłosierdzie Boże”. To też jest takim swoistym łącznikiem, ponieważ dzięki papieżowi siostra Faustyna została wyniesiona na ołtarze. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w radosnym świętowaniu i dziękczynieniu właśnie we Lwowie. To co jest związane z Panem Bogiem, ze sferą duchową – to jest radość dla człowieka i cóż może być bardziej radosnego i może nieść większą nadzieję. My do tych treści i wartości nawiązujemy, śpiewamy o tym i dzielimy się z innymi. Zespół nazywa się „Lumen”, czyli światło. Chcemy te płomyki światła zapalać. Bardzo lubimy przyjeżdżać do Lwowa, przejść się tymi uliczkami, gdzie hetmani, królowie przechadzali się w dawnych wiekach. Wówczas odczuwa się historię, ten zlepek i syntezę kultur. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wspólnie zagrać z naszymi przyjaciółmi, z ukraińskimi wykonawcami na polu muzyki, które jest zrozumiałe dla wszystkich. Każdy człowiek na świecie rozumie dźwięk.

Fot. Anna Gordijewska

Swoimi wrażeniami podzielił się także Edward Kuc, kierownik chóru „Echo”.

– Każdy następny koncert jest jakby bardziej udany. Chociaż zdobywamy aplauz coraz trudniej. Ale nikt nie powinien wiedzieć o tym, co się dzieje na kuchni, tylko powinien delektować się tym co jest w święta. Uważam, że Lwów jest swoistą stolicą i wszystko powinno tutaj odbywać się na najwyższym poziomie. Utwory podczas dzisiejszego koncertu były tak zakumulowane, by jak najlepiej wyeksponować pontyfikat Jana Pawła II, poprzez cytaty, teksty i przemówienia ten temat połączyć z s. Faustyną. Wszyscy uczestnicy wykazali się swoją doskonałością – Kazimierz Miciński, który przygotował wprowadzenie oraz prowadził koncert, ks. Rafał, który pokazał multimedialną prezentację, kompozytor oraz jego małżonka, która dobiera teksty, czyta i przedstawia publiczności. Wszystko odbyło się jakby w Święto Zesłania Ducha Świętego, ponieważ coś się ulotniło, czego nie było na próbach oraz pojawiło się coś nowego. Może pomogła w tym Ziemia Lwowska?

Fot. Anna Gordijewska

W ramach tygodnia kultury chrześcijańskiej, który trwał od 15 do 21 maja, odbyła się konferencja naukowa pt. „Kościół Katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu dwóch totalitaryzmów (1917-1990)”. Ks. prof. Józef Wołczański z Krakowa przedstawił książkę „Kochałem tych ludzi całym sercem i oddaniem. Wspomnienia z lat 1918-1976”, zawierającą teksty abp. Ignacego Tokarczuka. W katedrze miał miejsce pokaz filmu o św. Faustynie Kowalskiej. Z okazji 96. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbył się koncert Chóru Katedralnego im. św. Jana Pawła II, koncert muzyki dawnej w wykonaniu Orkiestry Kapeli Barokowej z Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, wystąpił zespół wokalny „Piu Mosso” z Wrocławia, a na zakończenie – młodzieżowy chór katedralny „Spes in Deo”.

Anna Gordijewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X