Podaruj Dzieciom Uśmiech po raz szesnasty w Stryju

Na 16 Festiwal Teatrów Dziecięcych „Podaruj Dzieciom Uśmiech”, odbywający się tradycyjnie w Dniu Dziecka 1 czerwca, zjechały do Stryja zespoły teatralne z różnych miast. Zjechały, by jak co roku zobaczyć dokonania kolegów i siebie pokazać.

Na scenie miejskiego Domu Kultury, w dawnym gmachu Sokoła w Stryju, tym razem wystąpiły zespoły dziecięce działające przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Zgoda” z Borysławia na czele z panią Eleonorą Popowicz, Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Juliusza Słowackiego Wspólnoty Polskiej z miasta Chmielnickiego na czele z Ireną Orłowską, Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” z Kołomyi na czele z Luizą Matijczyk, Polskiej Sobotniej Szkoły w Sądowej Wiszni na czele z Ireną Wentor, Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej ze Lwowa na czele z Lubą Lewak, Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego ze Stanisławowa (ob. Iwano-Frankiwska), Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu na czele z dyrektorem Jarosławem Dyrdą oraz Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju z dyrektor Julią Bojko na czele.

Przez cztery godziny uczestnicy festiwalu z uwagą podążali za Koziołkiem Matołkiem przeżywając jego przygody, słuchali wierszy i piosenek tradycyjnych i współczesnych – bardzo poważnych, traktujących o prawach dziecka, i wesołych, cyrkowych i karnawałowych, uczestniczyli w podróży przez Polskę przytupując tańcom różnych jej regionów oraz przypatrywali się polskim zwyczajom wielkanocnym – chodzeniu z kogutkiem i gaikiem.

Był to 16 Festiwal Polskich Teatrów Dziecięcych, ale po raz szósty Międzynarodowy. Goście z Przemyśla specjalnie dla festiwalu przygotowali przygody Królewny Śnieżki i Krasnoludków – było to ich pierwsze wystąpienie jako zespołu na scenie. Życzymy, by kontynuowali przygodę z teatrem, bo występ rzeczywiście był udany!

Na otwarcie Festiwalu zaczytany został list gratulacyjny od prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Warszawy Dariusza Piotra Bonisławskiego.

Konsul Marian Orlikowski przywitał wszystkich uczestników w imieniu konsula generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego. Z okazji Dnia Dziecka wszystkim mającym poniżej i powyżej stu lat złożył najserdeczniejsze życzenia.

– Dzieciom trzeba darować uśmiech, bo to jest coś jak bateria – im więcej otrzymają uśmiechów w dzieciństwie, tym na dłużej im w życiu starczy – mówił Marian Orlikowski. – Z wiekiem ludzie zapominają o uśmiechu. Co raz mniej się uśmiechają, co raz bardziej są poważni. Zamiast powiedzieć „cześć”, mówią „witam serdecznie Państwa”. Jako konsul, muszę być poważny.

Ale w Dniu Dziecka nawet poważny konsul może ze sceny opowiedzieć bajkę o Kubusiu Puchatku.

W imieniu władz miasta Stryja najserdeczniejsze życzenia złożył kierownik wydziału kultury miasta Bogdan Bojko:

– Działalność Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego jest w mieście znana i znacząca. Dlatego że wokół Centrum gromadzi się młodzież, która poprzez drogę do sztuki pozycjonuje siebie. Być może kiedyś ci właśnie ludzie powołają w mieście teatr muzyczno-dramatyczny, na co bardzo liczymy. W Dniu Dziecka życzę wszystkim spełnienia marzeń. Każdy siwy człowiek kiedyś był dzieckiem, a każde dziecko kiedyś dorośnie – to święto nas wszystkich łączy!

– By wszystkie dzieci od Boga miały możliwość dorosnąć, zostać ludźmi dobrymi i szanowanymi – życzyła Julia Kuryłyszyn, kierownik Wydziału Kultury rejonu stryjskiego. – Wszystkim życzę dobra, miłości, wyrozumiałości i szacunku – wówczas wszystko i u nas, i u naszych sąsiadów będzie dobrze.

– Najważniejszą w teatrze jest gra. A gra – to zabawa. A jeśli jest zabawa – jest uśmiech. Dlatego życzymy wam wszystkim dużo, dużo, dużo uśmiechów! – życzyła na zakończenie Julia Bojko, dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju – niezmiennego organizatora Festiwalu Teatrów Dziecięcych „Podaruj Dzieciom Uśmiech”.

Uczestnicy pełni sił, motywacji i nowych pomysłów pożegnali Festiwal, by rozpocząć letni wypoczynek i przygotowania do następnych występów teatralnych.

Alina Wozijan

{gallery}gallery/2017/wozijan_stryj{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X