Pod piłkarskim niebem

Pod piłkarskim niebem

Z Iwano-Frankowska rozpoczął wędrówkę pierwszy międzynarodowy charytatywny festiwal „Wielka Piłka”. Impreza zgromadziła artystów i polityków, urzędników i sportowców, dzieci i młodzież, dorosłych i ludzi starszych. Symbolem festiwalu jest wielka piłka, idea stworzenia której należy do gruzińskiego artysty, mieszkającego na Przykarpaciu – Raguli Własidze.

 

Piłkę wykonano w Charkowie. „W ten sposób zjednoczyliśmy Wschód i Zachód Ukrainy, zjednoczyliśmy najlepszymi ideami – sztuką i sportem, – mówi dziennikarce Kuriera gruziński pomysłodawca festiwalu. – Nad opracowaniem piłki pracowali najlepsi artyści.

Jest ona unikatowa – zarówno pod względem rozmiarów, jak i pod względem opracowania. Na piłce są symbole trypilskie, sokalskie i kosmackie wizerunki z pisanek. Wszyscy, kto będzie grał mniejszymi replikami tej piłki, będą mieli łączność z przedwieczną symboliką Ukrainy. Będą na nie spoglądali goście zza granicy i dołączą do wielkiej starożytnej kultury. Kolejnym symbolem święta są piłkarskie szarfy, na których nadwórniańska mistrzyni Oksana Bakota wyhaftowała piłki i róże.

Inauguracja imprezy rozpoczęła sie na placu przy jeziorze miejskim. Na kilka dni przed akcją wszyscy chętni mogli obejrzeć wielką piłkę w centrum miasta i pograć jej mniejszymi replikami. Koło sceny – pole mini-futbolu. Toczą się tu rozgrywki 24 drużyn z całego województwa, a nawet zza granicy. Pośród nich są cztery zespoły kobiece. „Razem z kolegami przyjechałem do Nadwórnej, naszego miasta partnerskiego, – mówi Marek Krajewski, gość z Prudnika. – Gdy dowiedzieliśmy się o imprezie w Iwano-Frankowsku, nie mogliśmy się powstrzymać, aby nie zagrać w mini-futbol. Za niespełna dwa miesiące na Ukrainie będziemy grali w piłkę – światową grę”. Na czele delegacji z Prudnika stał burmistrz Franciszek Fejdych.

Uroczyste otwarcie święta pobłogosławił proboszcz kościoła rzymsko-katolickiego w Iwano-Frankowsku ks. Bazyli Pawełko. On jako pierwszy zostawił swój autograf na wielkiej piłce i zaznaczył, że chętnie sam by pograł. Z czasem wszyscy chętni mogli dołączyć się do stworzenia unikatowego dzieła – piłkarskiego kilimu, składającego się z 2 mln (!) węzełków. Na znak jedności państwa, które z niecierpliwością oczekuje na EURO 2012, każdy chętny mógł napisać na wstążce swe imię i zawiązać węzeł. W taki sposób można było zostać twórcą kolejnego dzieła, które zostanie zgłoszone do Księgi Rekordów Guinnessa. Kilim będzie miał wymiary standardowego pola piłkarskiego. Ukończenie dzieła planowane jest w przededniu rozpoczęcia rozgrywek. Obramione zostanie haftem i flagami państw-gospodarzy.

Festiwal Wielka Piłka – to nie tylko sport. W programie są i skoczne melodie, i piosenki ludowe, i tańce, i występy dzieci, i pokazy kulinarne. Aby spróbować ogromnego świątecznego ciasta, upieczonego według przepisu pana Własidze, stanęła olbrzymia kolejka. Bo jak strzelać gole na głodnego? Wielką Piłkę – symbol święta, wrzucił do symbolicznej bramki na scenie siłacz z Iwano-Frankowska Nazar Pawliw. Goście honorowi zostawili na piłce swoje autografy. Obecnym rozrywki dostarczali dziesiątki puszystych bajkowych bohaterów i klauni na szczudłach.

W ramach festiwalu, w Pasażu Gartenbergów, w centrum Iwano-Frankowska, otwarto wystawę piłkarskich buław pokoju i pojednania, wykonanych przez Raguli Własidze specjalnie na EURO 2012. Artysta przedstawił unikatowe ceramiczne buławy w kształcie piłki z wizerunkami. „Buława przekazuje potężną energetykę narodowego ducha, skierowanego na rozwój tolerancji, przyjaźni i pomocy – tak ważnych części składowych każdego meczu. Poza tym jest przedmiotem, który charakteryzuje męską siłę. Pomyślałem, że dobrze na tą broń nałożyć narodowy ornament. Wtedy przekształca się ona w broń duchową,” – mówi.

Każde ze swych dzieł mężczyzna poświęcił znanym ludziom: prezydentowi UEFA Michaelowi Platini, wybitnemu trenerowi Waleremu Łobanowskiemu, gimnastyczce i trenerowi Albinie Deriuginej, a również Sergiejowi Bubce, Andrijowi Szewczence i in. Według słów pana Raguli, dla każdej drużyny, grającej na EURO 2012, przygotował jako specjalne souveniry, buławy na pamiątkę rozgrywek na Ukrainie. Dalej festiwal powędruje do Lwowa, Charkowa, Doniecka, Rzymu, Paryża, Warszawy i Moskwy.

Sabina Różycka


Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/pod-pikarskim-niebem?page=1#category

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X