Początek roku szkolnego w Magdusi

Szczególnym jest czas, kiedy rozpoczyna się rok szkolny. Jest to początek nowego okresu życia dla wielu.

Dla uczniów klas pierwszych jest to czas długo oczekiwany – pierwszy podręcznik, pierwsze zeszyty, pierwsi koledzy. Dla uczniów klas maturalnych jest to czas wytężonej bardziej niż zwykle pracy i kreślenia planów na przyszłość.

W kazaniu, wygłoszonym podczas mszy św. tradycyjnie rozpoczynającej rok szkolny Szkoły im. św. Marii Magdaleny, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny o. Dawid Omieciński szczególnie wskazał na działanie Ducha Świętego w życiu człowieka wierzącego:

– Rozpoczynając rok szkolny modlimy się szczególnie do Ducha Świętego, aby was napełniał swą mądrością, aby wam pomagał otwierać umysły, abyście mogli więcej przyswajać, lepiej rozumieć. Rozpoczyna się bardzo ważny i bardzo piękny okres w życiu każdego z was – to czas zdobywania wiedzy niezbędnej. Przedmioty ktoś może ukraść, ale zdobytą wiedzę nikt nie odbierze, nikt nie ukradnie. Wiedza zdobyta od najmłodszych lat jest bardzo cenna, bo trzeba najpierw zrozumieć podstawy. Żeby na przykład móc zbudować taki piękny kościół jak ten, z początku trzeba nauczyć się rysować. Żeby on się nie zawalił, trzeba odpowiednio policzyć, a do tego potrzebna jest matematyka. Żeby postawić budynek porządnie, potrzebna jest wiedza o ziemi, by wiedzieć gdzie budować i jak budować. Niezbędnym też jest uczyć się języków obcych, by móc się porozumieć, bo język jest narzędziem komunikacji, narzędziem porozumienia, narzędziem spotkania z drugim człowiekiem. Nie bójcie się odkrywać karty życia – tego szkolnego, ale przede wszystkim tego Bożego, nauczania Jezusowego. Nie zapominajcie zdobywając wiedzę o świecie pamiętać o Bogu. Pamiętać, że my i całe życie i wszystko co mogło powstać – to od Boga. Życzę wam, abyście nie ustawali odkrywać działania Ducha Świętego w swym życiu.

Fot. Alina Wozijan
{gallery}gallery/2019/MMpocz_msza{/gallery}

Na boisku szkolnym, przystrojonym tradycyjnie szarfami w kolorach białym i czerwonym oraz flagami Polski i Ukrainy, odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Głównymi bohaterami tego dnia są pierwszaki, stąd cała uwaga i wszystkie prawie słowa były skierowane właśnie do nich.

– Bardzo serdecznie witam nasz nowy narybek – naszych pierwszaków, których w tym roku jest bardzo dużo – rozpoczął uroczystość dyrektor szkoły Ryszard Vincenc. – Ja wam życzę, żeby w murach naszej Szkoły im. Św. Marii Magdaleny wychowaliście się razem, przejęli jej tradycje i nieśli je przez życie, podobnie do poprzednich pokoleń. Również serdecznie witam naszą 11 klasę. Dla nich to jest ostatni „pierwszy dzwonek”. Jeszcze niecały rok i oni wyfruną z naszej szkoły w szeroki świat. Wam życzę, żeby ten rok spędzili z wielką korzyścią dla siebie, by później nie żałowali o straconych szansach.

Pan Dyrektor przywitał również innych uczniów, grono pedagogiczne, rodziców i dziadków oraz szczególnych gościa zaszczycili swoją obecnością uroczystość konsul generalna Katarzyna Sołek, pracownik Konsulatu RP we Lwowie Barbara Pacan, prezes TKPZL Emil Legowicz, wiceprezes FORnU Teresa Dutkiewicz, liderzy Rodziny Rodzin Halina i Włodzimierz Węcakowie, przewodnicząca PTTK Beata Pacan-Sosulska, komendant Związku Strzeleckiego Eryk Matecki, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Natalia Andruszczyszyn. Do zebranych goście skierowali szczere słowa i piękne życzenia.

– Mam nadzieję, że wszyscy są wypoczęci, z umysłami otwartymi na nowe wyzwania, na nowe przygody – zabrała głos konsul generalna Katarzyna Sołek. – Życzę, by ten nowy rok był dla was niezapomniany, pełen sukcesów. Życzę, żebyście mężnie stawali przed pojawiającymi się być może trudnościami. Wam, pierwszoklasiści, życzę nowych przyjaźni, samych pozytywnych emocji. Żebyście w tej pięknej szkole jak najlepiej odnaleźli. Drogim maturzystom życzę wszelkiej pomyślności, wykorzystywania wszelkich szans, które się przed wami pojawią. Wam, drodzy nauczyciele i kochani rodzice, życzę wytrwałości, bo szkoła to wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale również dla was.

Pani konsul Katarzyna Sołek wręczyła najmłodszym plecaki z wyprawką – dar od Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Fot. Alina Wozijan
{gallery}gallery/2019/MMpocz_plecaki{/gallery}

– Święto pierwszego dzwonka to nie jest tylko święto uczniów naszej kochanej szkoły. Jest to święto nas wszystkich tutaj obecnych i nieobecnych. Bo każdy z nas w swoim życiu przeżywał tę radość i pewność tego, że ma szansę w życiu zdobycia tego wszystkiego, co tylko sobie wymarzy – stwierdził prezes TKPZL Emil Legowicz, składając życzenia uczniom, gronu pedagogicznemu i dyrekcji szkoły.

– Pamiętajcie, że wasi nauczyciele oddają wam nie tylko wiedzę, ale oddają swoje serca – zaznaczyła wiceprezes FOPnU Teresa Dutkiewicz.

W czasie uroczystości siedem nauczycielek szkoły zostały uhonorowane odznaczeniami przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Odznaczenia wręczyła konsul generalna Katarzyna Sołek. Odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymały: Marta Andruszko, Swietłana Lewina, Urszula Libruk, Maria Mryczko-Cejko, Marta Sawczak, Irena Sereda oraz Bogusława Halina Smirnowa. Pani Konsul gratulowała również i życzyła dalszych sukcesów wicedyrektor szkoły Wierze Szerszniowej z okazji 35-lecia pracy pedagogicznej.

Fot. Alina Wozijan
{gallery}gallery/2019/MMpocz_odznaczenia{/gallery}

– Przychodzimy tu, żeby rozdzielić z rodzicami radość i żeby zapewnić o wsparciu – zapewniła Halina Węcak, lider Rodziny Rodzin. – Ten kwiat – nasze dzieci – daje nadzieję, że nasza szkoła będzie trwać w tych pięknych tradycjach. Będzie trwać dzięki temu, że tu są wspaniali nauczyciele na czele z Panem Dyrektorem i Panią Wicedyrektor. Tym młodym ludziom, którzy są ostatni rok w szkole, mówię jak mama, że to jest początek, że to jest pierwsza szansa, żeby już startować w dorosłe życie. I życzymy, żeby ten pierwszy dzień rozpoczął taki śliczny start dla małych i owocny start dla dorosłych. A rodzicom – wytrwania.

Alina Wozijan
Fot. Alina Wozijan
{gallery}gallery/2019/MMpocz_uroczystosc{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X