Pierwszy dzwonek w Szkole pod trójkątem

1 września we Lwowie był dniem niezwykle upalnym. W jaskrawym słońcu jeszcze bielszą stała się biel odświętnych bluzek i koszul uczniów.

Uczniowie polskiej szkoły nr. 10 im. Św. Marii Magdaleny wspólnie z gronem nauczycielskim szkoły i rodzicami szczelnie zapełnili pobliski kościół pod takim samym wezwaniem. Podczas tradycyjnej mszy św. odprawionej na rozpoczęcie roku szkolnego o. Jakub Gonciarz OP nawiązał w swej homilii do fragmentu Ewangelii św. Łukasza, który mówi o nauczaniu tłumów przez Jezusa Chrystusa:

– Wszyscy, którzy słuchali Jezusa, słuchali jego słów ze zdziwieniem, w wielkim skupieniu, wszyscy byli skoncentrowani i starali się usłyszeć wszystko co Jezus mówił, jakby uszy wszystkich były nastawione na każde słowo, które Jezus wypowiada. Jest to marzenie każdego nauczyciela, każdego wychowawcy i rodziców – żeby ci, do kogo się mówi rzeczywiście chcieli słuchać. (…) Zaczynamy rok szkolny od mszy św. by prosić Ducha Świętego o to, by każde słowo które przekazują nauczyciele, było słowem pełnym mocy, słowem odkrywającym serca, słowem pokazującym prawdę, słowem, które przekształca, stwarza na nowo, poprawia jakość życia. A dzieci i młodzież – by mieli odwagę szukać prawdy, zadawać pytania, uczyć się tego co pozwoli dobrze i owocnie przeżyć życie. – powiedział o. Jakub.

Po mszy na boisku szkolnym odbyła się uroczystość pierwszego dzwonka. Dyrektor szkoły Marta Markunina poinformowała wszystkich, iż z 19 absolwentów, którzy ukończyli szkołę w tym roku, 13 są już studentami wyższych uczelni w Polsce, a troje podjęło studia na Ukrainie.

Przybyli też na uroczystość pierwszego dzwonka również przyjaciele i goście szkoły ze Lwowa i zza granicy.

Bogusław Sonik, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego przekazał dla potrzeb szkoły dwa projektory. Życzył uczniom by osiągali jak najlepsze wyniki i żeby byli szczęśliwi i zadowoleni z tego że mają okazję w tym pięknym miejscu kultywować język polski i polskie tradycje.

Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd życzył młodzieży radości z tego, że są uczniami bardzo dobrej szkoły w bardzo pięknym mieście Lwowie:

– Dzisiejszy dzień jest dniem radości ze wspólnej decyzji, polegającej na tym, że rodzice zdecydowali się oddać dzieci właśnie do tej szkoły, a grono nauczycielskie je przyjęło. Bardzo się cieszę, że taka wspólna decyzja miała miejsce, że w szkole im. św. Marii Magdaleny mamy w tym roku dwie klasy pierwsze. Cieszę się, że mamy możliwość, mimo trudności na Ukrainie, w godny i radosny sposób rozpocząć rok szkolny. Życzymy Ukrainie spokoju i pokoju, a praca nas wszystkich do tego też prowadzi – nie tylko walka i osobista ofiara krwi, ale również praca na co dzień, praca szkół, wychowanie młodzieży, co jest zadaniem podstawowym. – powiedział Jarosław Drozd.

Doradca prezydenta miasta Lwowa do spraw bezpieczeństwa Jurij Dil powiedział, że jest to dla niego wielki zaszczyt być na tej uroczystości. „Cieszymy się, że taka szkoła istnieje. Szkoła jest nieduża, ale skupia dobre serca. Jest to też jedno z nielicznych miejsc, gdzie w tle dekoracji łączą się flagi ukraińska z polską. W imieniu Rady Miejskiej Lwowa życzę dzieciom, które po raz pierwszy przekroczyły progi tej szkoły, bezpieczeństwa i pilnej nauki, i niech z nimi będzie Bóg”.

W tym roku szkolnym szkoła im. św. Marii Magdaleny obchodzi jubileusz 200-lecia działalności. Do pierwszych klas przyjęto 35 dzieci. Poprowadzą je przez pierwsze lata szkolne panie nauczycielki Edyta Iwanicka i Marta Sawczak. Na koniec, zgodnie z tradycją, pierwszaki przeszły procedurę pasowania na uczniów szkoły, maturzyści obdarowali je upominkami i zaprowadzili na pierwszą lekcję.

Alina Wozijan

{gallery}gallery/2015/1dzwonek_MM{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X