Pierwszy dzwonek w polskiej szkole nr 3 w Mościskach

Z udziałem pierwszoklasistów, uczniów klas dziesiątej i jedenastej, grona pedagogicznego oraz duchowieństwa odbyła się uroczystość pierwszego dzwonka w szkole średniej nr 3 im. Królowej Jadwigi z polskim językiem nauczania w Mościskach. W uroczystym apelu nie mogli wziąć udziału pozostałe klasy oraz rodzice. Ze względu na trwającą pandemię nowy rok szkolny będzie wyglądał inaczej niż zwykle.

– W tym roku mamy skromne uroczystości, bo panuje koronawirus. Uczniowie i nauczyciele powinni być w maseczkach. Nie wiemy co nas czeka dalej. Cieszymy się, że udało się spotkać w naszej szkole – powiedziała dyrektor szkoły Teresa Teterycz.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz złożyła życzenia uczniom i wręczyła pierwszoklasistom plecaki z wyprawką szkolną ufundowane przez polski rząd.

{youtube}aN0ohiIlPdo{/youtube}

Po krótkim występie muzycznym przyszli maturzyści wręczyli upominki 21 nowym pierwszoklasistom.

Na zakończenie uczennica pierwszej klasy wspólnie z uczniami jedenastej klasy zadzwoniła „pierwszym” dzwonkiem.

Kilka miesięcy temu rada miasta Mościska podjęła uchwałę dotyczącą zatwierdzenia nowego statutu szkoły, w oparciu o nową ustawę oświatową na Ukrainie. Z uchwały tej wynika, że uczniowie stopniowo będą coraz mniej uczyć się w swoim języku ojczystym. Dyrektor szkoły poinformowała, że udało się jednak zachować język polski w szkole.

– Jestem dumna, że nasi absolwenci, rodzice, Polacy i Ukraińcy wsparli mnie w tej sprawie. Nasze dzieci będą jednak uczyć się w języku polskim. Są pewne zmiany zgodne z ukraińską ustawą oświatową i musimy tego przestrzegać. Ale w szkole rozmawiamy po polsku i nie może być inaczej – podsumowała dyrektor Teterycz.

W Ogólnokształcącej Szkole Średniej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach z polskim językiem nauczania uczy się ponad 200 dzieci z rodzin polskich i mieszanych polsko-ukraińskich, nie tylko z Mościsk, ale także z okolicznych wiosek. Szkołę zbudowano w 2002 roku ze środków Senatu RP dzięki staraniom Wspólnoty Polskiej i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej.

Eugeniusz Sało
Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2020/1_dzwonek_Mosciska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X