Pierwszy dzień w pracy

Pierwszy dzień w pracy

Fot. cambridgetab.co.uk

Na TY czy per PAN
Z przechodzeniem na „ty” trzeba być niezwykle ostrożnym. Rządzi tu taka sama zasada, jak w przypadku podawania ręki. Proponować (a nie przechodzić bezceremonialnie!) to może: ważniejszy – > mniej ważnemu, czy w przypadku osób równorzędnych: starszy -> młodszemu, kobieta -> mężczyźnie.

Zawsze należy zaproponować możliwość zwracania się per TY. Bezceremonialne przechodzenie na TY jest zawsze uważane za nietakt. Wyjątkiem są tu specyficzne zawody: żołnierz, policjant, strażak itp., gdzie panuje swoista etykieta i gdzie wszyscy mówią sobie przez TY.

 

 

Pozdrowienia i podanie ręki – jakie rządzą tu zasady?
Zasada jest jedna: pozdrawia (mówi „dzień dobry”) drugiego człowieka osoba grzeczniejsza:-). A tak poważnie, to pierwsza wypada, aby ukłoniła się osoba mniej ważna.

Co do podawania ręki, to należy podporządkować się zasadzie, że ważniejszy podaje rękę pierwszy i to bez względu na płeć. Dyrektor mężczyzna pierwszy podaje rękę kobiecie sprzątaczce itp. W przypadku osób równej rangi pierwsza wyciąga rękę kobieta. Pierwszy wyciąga rękę gospodarz w stosunku do swoich gości.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby rękę podawać z szacunkiem, patrząc w oczy witanej osobie. Nie wolno podawać ręki nad stołem czy biurkiem. Ważne, aby w momencie podania ręki delikatnie uścisnąć (nie miażdżyć!) rękę drugiego człowieka.

 

Nie należy podawać ręki bezwładnie, tzw. „zdechłej ryby”. Ręka w momencie podania powinna być świeża i czysta. Niedopuszczalne jest podawania przedramienia, czy nadgarstka brudnej (np. od smaru) ręki. W takim przypadku należy jedynie słownie się przywitać i przeprosić, że ręka jest brudna, a nie należy jej wyciągać w kierunku witanej osoby. Niechlujnie podana ręka, przy jednoczesny spoglądaniu w bok, świadczyć może o braku szacunku do drugiej osoby.

Leszek Leopold Kazimierski

Tekst ukazał się w nr 16 (164) 31 sierpnia– 13 września 2012

 

Czytaj także:

Współczesny Savoir-Vivre dla każdego. Jak Cię widzą, tak cię piszą


Jaka jest hierarchia miejsc w samochodzie?


W sieci, stołówce, na imprezie i w pracy


Jak elegancko nakryć stół?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X