Pierwsza ścieżka rowerowa i pomnik roweru

Pierwsza ścieżka rowerowa i pomnik roweru

W miejscowości Dolina w województwie iwano-frankowskim (dawn. stanisławowskim) otwarto pierwszy na Zachodniej Ukrainie pomnik pomnik roweru.

„Pomnik jest w kształcie dwumetrowego koła, w centrum którego umieszczono stylizowany stary rower. Wokół są kamienne ścieżki i trawniki.” – podano w informacji Rady miasta Doliny. Autorem metalowej kutej kompozycji jest artysta-kowal Rusłan Papadyniec, a przestrzeń wokół zaprojektowała architekt Rusłana Gawrylkiw. Koncepcja przestrzeni umożliwia wolny dostęp do rzeźby z każdej strony – tak, że można dosiąść roweru i zrobić sobie zdjęcie.

Ceremonia otwarcia zebrała na placu wokół pomnika wielu uczniów lokalnych szkół, mieszkańców Doliny, przedstawicieli władz samorządowych. Otwarcie pomnika zbiegło się z otwarciem pierwszej w województwie ścieżki rowerowej – powstała ona przez naniesienie odpowiedniego oznakowania na oba pobocza szosy i ustawienie znaków drogowych. Rower od dawna był i pozostaje najbardziej popularnym środkiem lokomocji w Karpatach, chociaż młodzież ostatnio coraz częściej przesiada się na motorynki.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X