Petro Poroszenko oddał hołd pamięci Polakom pomordowanym podczas Rzezi Wołyńskiej

Petro Poroszenko przebywający w Warszawie na szczycie NATO złożył hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej.

Zmienił grafik swojej wizyty, by przybyć na warszawski Żoliborz pod pomnik ofiar ludobójstwa, i uklęknął przed nim. W ukraińskiej grupie byli ponadto Nadija Sawczenko, ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia i ukraińscy deputowani.

Prezydent Ukrainy zmienił grafik swojej wizyty w Warszawie i 8 lipca oddał hołd pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej. Pomnik polskich ofiar ukraińskich czystek znajduje się na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. Prezydent uklęknął przed pomnikiem. Podobnie uczynili Nadija Sawczenko, ambasador Deszczycia i pozostali członkowie ukraińskiej grupy. Na miejscu oczekiwali na prezydenta przedstawiciele ukraińskiej diaspory w Warszawie. W imieniu warszawskiego środowiska Ukraińców kwiaty złożyła również Natalia Panczenko, prezes Fundacji Euromajdan Warszawa.

Cała ceremonia odbyła się w ciszy i skupieniu. Nie padły żadne słowa, dopóki odchodzącego już od pomnika prezydenta Poroszenkę nie zaczepił prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich, Witold Listowski. Zażądał w imieniu polskiego środowiska kresowego, by Petro Poroszenko uznał mordy na Polakach za ludobójstwo. Prezydent Ukrainy kiwnął głową i bez słowa opuścił Skwer Wołyński.

{gallery}gallery/2016/wieniec_wolyn_poroszenko{/gallery}

Po odjechaniu ukraińskiej delegacji, Witold Listowski udzielił komentarza polskim dziennikarzom: – Siedemdziesiąt lat czekamy w Polsce, by nasza władza powiedziała, że tam nastąpiło ludobójstwo, że 11 lipca powinien być dniem pamięci ludobójstwa Polaków na Kresach, dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińską Powstańczą Armię.

Gest prezydenta Ukrainy został dobrze oceniony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Powiedział on, że to ważny krok w kierunku unormowania stosunków historycznych Polski i Ukrainy. Dodał, że cieszy go fakt, że w uroczystości wzięła udział Nadija Sawczenko, gdyż Polska zabiegała o jej uwolnienie.

Pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej ma formę kilkumetrowego krzyża, na którym umieszczony jest Chrystus bez rąk. Pod krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości, w których mordowano Polaków. Na pomniku widnieje napis: „W hołdzie pomordowanym obywatelom polskim, ofiarom masowej zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA w latach 1942-47”. Pomnik odsłonięto w 2013 roku. Autorem pomnika jest Marek Moderau.

Wojciech Jankowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X