Parki Dionizego Miklera

Parki Dionizego Miklera

Konferencja „Parki Dionizego Miklera” (Fot. Sabina Róźycka)Na większości uczestników konferencji przyjemne wrażenie wywarły spacery po ogrodzie botanicznym w Krzemieńcu i po parku w miejscowości Białokrynica, należącym do liceum leśnego.

Na zakończenie konferencji uczestnicy przyjęli ważny dokument o współpracy w omawianiu szczególnie ważnych aspektów zachowania i odnowienia zabytkowych parków. Ta naukowa impreza potwierdziła tezę, że w tak ważnej sprawie, jaką jest zachowanie spuścizny, nie ma granic, bo wiele problemów jest wspólnych i powinny być rozwiązywane wspólnymi siłami, żeby zachować dla przyszłych pokoleń stare parki, które są ogólnoświatowym dobrem kulturowym.

Info
Dionizy (Denis) McClair urodził się w 1762 rok w Fairfield w Irlandii. Od 16 roku życia studiował na Uniwersytecie w Dublinie botanikę i historię przyrody, następnie w Londynie. Na zaproszenie Izabelli księżnej Lubomirskiej, z domu Czartoryskiej, przyjeżdża do Polski, gdzie jest jego ojciec, który uciekł z Irlandii przed karą śmierci za udział w powstaniu farmerów.

Stopniowo rozszerza się jego koło znajomych, głównie wśród polskiej i litewskiej magnaterii. W 1792 roku dostaje zaproszenie od Michaliny Lubomirskiej do Dubna, gdzie w ciągu dwóch lat na sztucznie usypanej wśród błot rzeki Ikwy wyspie tworzy park Palestyna. Dzieło Maklera spotkało się z takim zachwytem, że magnaci zaczęli zapraszać do swych majątków. Po Dubnie stworzył około 50 parków. Tu na Wołyń z Irlandii przywozi swą pierwszą żonę, która niestety zmarła przy porodzie. Wkrótce powtórnie żeni się z Polką, panną Narodosławską.

Na zaproszenie Tadeusza Czackiego w 1806 roku rozwija 6 hektarowy park przy gimnazjum krzemienieckim, który z czasem przekształca się w ogród botaniczny. Wiele gatunków drzew i roślin zwozi na Wołyń. Ogółem rosło tu 760 rodzajów egzotycznej flory i 460 gatunków lokalnej.

W 2007 roku w Krzemieńcu uroczyście obchodzono 200-lecie powstania ogrodu botanicznego i z tej okazji jego założyciel, Dionizy McClair, został uhonorowany pamiątkowym obeliskiem.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X