Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni Młodzieży

„Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie” – tak witano papieża Franciszka podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

W środę 27 lipca prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, biskupi oraz wierni spotkali Ojca Świętego na lotnisku im. św. Jana Pawła II w Balicach.

Specjalnie dla papieża Franciszka wykonano oficjalny hymn ŚDM „Błogosławieni miłosierni”.

O godz. 17:00 nastąpiło oficjalne powitanie na Zamku Królewskim. Papież Franciszek oraz prezydent RP Andrzej Duda wygłosili przemówienia.

Ojciec Święty zaznaczył, że po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią i cieszy się, że rozpoczyna od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży.

Papież Franciszek przypomniał również o obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Było to z pewnością ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego” – dodał.

Andrzej Duda podziękował papieżowi za przybycie. „To dla nas, Polaków niezwykłe, że to wielkie wydarzenie – wydarzenie radości, wydarzenie serca, ale przede wszystkim wydarzenie ducha, odbywa się w tym mieście – w mieście świętego Jana Pawła II, Karola Wojtyły, w Krakowie – podkreślił prezydent.

Wieczorem papież Franciszek pojawił się w oknie papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. Owacjami pielgrzymi z całego świata powitali Ojca Świętego.

Anna Gordijewska, Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/papiez_lotnisko_sdm{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X