Papieska wystawa w katedrze lwowskiej (Fot. Eugeniusz Sało)

Papieska wystawa w katedrze lwowskiej

Z okazji 13. rocznicy wizyty apostolskiej Jana Pawła II na Ukrainę 25 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przewodniczył mszy św., wygłosił homilię i otworzył wystawę „Święty papież Jan Paweł II. Życie w modlitwie”.

„Po kanonizacji Jana Pawła II jest wielkie zainteresowanie jego postacią i życiem i cieszę się, że w 13. rocznicę jego pobytu we Lwowie mogliśmy otworzyć poświęconą mu wystawę” – powiedział były drugi sekretarz papieża. Zaznaczył, że została ona przygotowana razem z Muzeum Historii Religii we Lwowie, z którym współpracuje kuria metropolitalna. „Zgromadzone tu liczne eksponaty, w tym rzeczy osobiste Ojca Świętego, przybliżają naszym wiernym oraz mieszkańcom miasta i odwiedzającym je turystom jeszcze bardziej jego postać” – oświadczył arcybiskup Mokrzcki. Podkreślił, że Jan Paweł II pozostawił tu głęboki ślad, jest bardzo mile wspominany i żyje w sercach wiernych i mieszkańców Lwowa.

Kuratorem wystawy jest Rusłana Bubriak, pracownik naukowy Muzeum Historii Religii. Powiedziała, że wielką atrakcją wystawy jest mundur gwardzisty szwajcarskiego. W ekspozycji są też: sutanna papieża z pasem, ornaty i paski do nich, stuły, pierścienie, kielich stołowy z herbem, podarunki, jakie otrzymał, a także trochę drobiazgów, np. futerał na okulary. Są również materiały z pobytu papieża we Lwowie, z jego beatyfikacji i kanonizacji oraz medale i monety pamiątkowe (włoskie liry i euro). Rusłana Bubriak zaznaczyła, że większość rzeczy św. Jana Pawła II przekazał arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i dyrektor Muzeum Historii Religii Zoriana Biłyk otwierają wystawę (Fot. Konstanty Czawaga)Zdjęcia Ojca Świętego zostały wykonane przez jego osobistego fotografa papieża Arturo Mariego i lwowskiego fotografika Wasyla Pyłypiuka. Muzeum Historii Religii dostarczyło głównie zestaw książek i czasopism, jakie ukazały się w czasie wizyty apostolskiej papieża na Ukrainę, w dniach 23-27 czerwca 2001 roku. Można tu zobaczyć również przewodniki, informatory, ulotki itp.

We wspólnej modlitwie i uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli również przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, władze miejscowe, dyplomaci. Nie zabrakło wspomnień o spotkaniach lwowian z Ojcem Świętym.

„Był bardzo bliski Ukraińcom, kochał nasz naród i jako papież wszystko czynił, aby Ukraina była wolnym krajem” – powiedział przewodniczący Lwowskiej Rady Miejskiej Wasyl Pawluk. Z kolei przewodniczący lwowskiej rady obwodowej Petro Kołodij podkreślił, że „również dziś, w tak trudnym dla Ukrainy czasie, patrząc na tę wystawę, odczuwamy obecność wśród nas św. Jana Pawła II, jego modlitwy z niebios, gdzie czuwa nad Ukrainą i nad nami wszystkimi”.

Papieska wystawa w katedrze lwowskiej będzie czynna do 18 sierpnia.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 12 (208) za 3-17 lipca 2014

Obejrzyj film: Wystawa papieska w katedrze lwowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X