Kurier Galicyjski gościł Radio Wnet (Fot. Mirosław Rowicki)

Kurier Galicyjski gościł Radio Wnet

30 czerwca br. po raz pierwszy, Poranek Radia Wnet , zaprzyjaźnionego z KG internetowego radia z Warszawy, nadany został „na żywo” ze Lwowa. Za studio posłużyła redakcja Kuriera Galicyjskiego.

Poranek Radia WNET z Warszawy to program radiowy poświęcony najbardziej aktualnym problemom i wydarzeniom. Nadawany codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.07 – 9.00 w przestrzeni internetowej, a także w eterze – na falach Radia Warszawa i Radia Nadzieja. W ciągu pięciu lat istnienia Radia WNET, „Poranek” stał się programem prawdziwie kultowym.

Tradycyjnie, w okresie letnim, dziennikarze Radia Wnet, wyruszają z plenerowym studiem w Polskę. Tegoroczny cykl radiowych audycji obejmuje między innymi: Przemyśl, Rzeszów, Wilamowice, Wieluń, Bytom, Kruszwicę, Hel, Gdynię, Gdańsk, Frombork, Malbork i Elbląg. W tym roku, po raz pierwszy, tournee Lato z Radiem Wnet rozpoczęło się od Lwowa.

Lwowski poranek poprowadził Wojciech Jankowski, a realizował Krzysztof Dąbrowski. Udział w programie wzięli prof. Wasyl Rasewycz, konsul Jacek Żur z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a także dziennikarze: Anna Gordijewska i piszący te słowa. W trakcie programu słuchacze mieli okazję zapoznać się ze Lwowem, związanymi z nim postaciami, skomentować aktualne wydarzenia na Ukrainie i porozmawiać problemach żyjących tam Polaków.

Ponieważ w dniu emisji wypadała 90 rocznica śmierci Franciszka Stefczyka, „ojca chrzestnego” ruchu spółdzielczego w Polsce, związanego przez wiele lat ze Lwowem, nie mogło zabraknąć wspomnienia o nim i jego działalności. Stefczykowi Polska zawdzięcza rozwój ruchu współdzielczego i co za tym idzie rozwój wielu dziedzin gospodarki.

Anna Gordijewska przedstawiła klimat przedwojennego Lwowa, zabytki przy ul. Dudajewa (dawn. Bartłomieja Zimorowicza), w tym budynek Towarzystwa „Sokół”, gdzie powstało harcerstwo polskie. W swojej wędrówce po Lwowie zapoznała słuchaczy ze stałymi bywalcami, leżącej obok, słynnej kawiarni „Szkockiej”. Przybliżyła postacie wybitnych matematyków lwowskich: Stefana Banacha i Hugo Steinhausa oraz losy lwowskiej szkoły matematycznej

Wasyl Rasewycz skomentował ostatnie wydarzenia na Ukrainie i przeanalizował obecną sytuację na Wschodzie a także możliwy rozwój sytuacji w najbliższej przyszłości. Podzielił się własnym punktem widzenia agresji Rosji na Ukrainę.

Konsul Jacek Żur przedstawił działalność działu łączności z Polakami KG RP we Lwowie i działania na rzecz aktywizacji młodzieży polskiej. Przybliżył niektóre plany imprez kulturalnych, które planowane są przez Konsulat w miesiącach jesiennych.

Współpraca Radia Wnet i Kuriera Galicyjskiego ma już swoją historię. Od roku 2010 dziennikarze Kuriera komentowali wydarzenia na Ukrainie dla słuchaczy w Warszawie, a na łamach Kuriera ukazywały się reportaże i wywiady Wojciecha Jankowskiego z Kijowa i Warszawy.

Następny Poranek Radia Wnet ze Lwowa, zostanie nadany w sierpniu, mamy nadzieję, że z nowego studia radiowego Kuriera Galicyjskiego. Wkrótce zaprosimy też Państwa na kolejne, regularne już, audycje w ramach internetowego radia Kuriera Galicyjskiego.

Krzysztof Szymański

Nasze zdjęcia: Kurier Galicyjski gościł Radio Wnet

Poranek ze Lwowa 30 czerwca 2014

Poranek Radia WNET ze Lwowa. Anna Gordijewska i Krzysztof Szymański

Poranek Radia WNET ze Lwowa. Jacek Żur

Poranek Radia WNET ze Lwowa. Wasyl Rasewycz

Poranek Radia WNET ze Lwowa. Anna Gordijewska

Poranek Radia WNET ze Lwowa. Mirosław Rowicki

Poranek Radia WNET ze Lwowa. Franciszek Stefczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X