Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa we Wrocławiu Fot. Eugeniusz Sało

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa we Wrocławiu

24 września 2015 r. w Hali Stulecia odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanej Panoramy.

Makieta odnowionego XVIII-wiecznego Lwowa, wybudowana z 300 miniaturowych budynków, należy do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Będąc we Wrocławiu nie mogłem nie odwiedzić Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa Janusza Witwickiego.

Dzięki nowoczesnym technologiom zwiedzający mogą wybrać się na wirtualny spacer uliczkami dawnego Lwowa. Panoramę można oglądać za pomocą małej kamery cyfrowej umieszczonej w makiecie. Dlatego dokładnie widać, że wszystko wykonane jest z niezwykłą precyzją – każdy komin, każde okienko jest dokładnie odtworzone. Makieta jest tak oświetlona, że można zobaczyć również Lwów nocą.

Fot. Eugeniusz Sało

Panoramę zaczął tworzyć w 1928 roku zespół pod kierunkiem architekta Janusza Witwickiego, pracownika naukowego Politechniki Lwowskiej. Niestety mieszkańcy Lwowa nie mieli nigdy okazji zobaczyć panoramy w swoim mieście. Po II wojnie światowej władze sowieckie początkowo nie chciały pozwolić na wywóz panoramy ze Lwowa. Janusz Witwicki zresztą uzyskał zgodę, ale nie zdążył wyjechać do Polski. W 1946 roku został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach. Miniaturowy Lwów wywiozła żona architekta. On najpierw trafił do Warszawy, a potem do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tam w latach 90. ubiegłego wieku został po raz pierwszy pokazany publiczności. W 2006 roku rodzina Janusza Witwickiego zdecydowała się ofiarować panoramę Ossolineum. W październiku ubiegłego roku zespół konserwatorów zakończył jej renowację.

Panoramę Plastyczną Dawnego Lwowa Janusza Witwickiego można zwiedzać codziennie.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X