Paczki wielkanocne dla Polaków od Fundacji Dziedzictwo Kresowe fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Paczki wielkanocne dla Polaków od Fundacji Dziedzictwo Kresowe

Tysiąc paczek wielkanocnych trafiło do potrzebujących wsparcia rodzin polskiego pochodzenia z terenu Zachodniej i Centralnej Ukrainy. Tegoroczna akcja ,,Serce dla Rodaka” zorganizowana przez Fundację Dziedzictwo Kresowe z Warszawy ma charakter wyjątkowy ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę.

Zbiórka darów rozpoczęła się w pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mimo wojennej rzeczywistości wielu Polaków zdecydowało się nie wyjeżdżać, pozostali i są na miejscu. Wśród nich jest wiele osób starszych, którzy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu zarówno materialnym jak i psychicznym. Paczki świąteczne zawierają żywność, produkty higieniczne i artykuły chemii gospodarczej. Do akcji dołączyły polskie środowiska z całego świata. Jak i w latach poprzednich, honorowy patronat nad akcją objął metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Powstała z potrzeby serca ludzi dobrej woli 10 lat temu Fundacja Dziedzictwo Kresowe wspiera i niesie pomoc Polakom pozostającym i działającym na Ukrainie. Jak zaznacza prezes Zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz, „prowadzona od wielu lat coroczna akcja jest nie tylko wyrazem pamięci o Polakach na Kresach, ale również podziękowaniem za ich podtrzymywanie polskiej kultury i zachowanie języka ojczystego”. – Naszą powinnością jest pamiętać o Rodakach mieszkających na Kresach i wspierać ich, gdy tego potrzebują – mówi. W akcjach pomocowych po stronie polskiej i ukraińskiej jest zaangażowanych wielu wolontariuszy, dużo młodzieży, w tym z polskich szkół. – Budujący jest fakt, że od lat licznie i aktywnie zaangażowana jest w inicjatywy Fundacji młodzież z Polski, Ukrainy i Europy Zachodniej, która mimo wszechobecnych bodźców technologicznych czuje potrzebę niesienia pomocy osobom jej potrzebującym i nie ma to charakteru jednorazowego zrywu – podsumował Jan Sabadasz.

Wszyscy obdarowani w tym roku przez Fundację nie ukrywali wzruszenia, ciesząc się, że Polska i Polacy o nich pamiętają.

W imieniu dziennikarzy „Nowego Kuriera Galicyjskiego” składam podziękowanie Fundacji Dziedzictwo Kresowe  za przekazanie paczek świątecznych dla naszej redakcji. To jest dowód pamięci, szacunku i troski o nas w czasie tak ważnym dla naszej kultury jakim jest Święto Wielkiej Nocy – symbol nadziei przezwyciężającej wszelkie zło i krzywdy.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X