Oświadczenie w związku z radykalizacją postaw wobec zbrodni wołyńskiej 1943/44

Oświadczenie w związku z radykalizacją postaw wobec zbrodni wołyńskiej 1943/44

Musimy mieć świadomość, że rozpoczęliśmy długotrwały proces. Nieprzemyślane inicjatywy mogą go jedynie utrudnić, a jeśli będą się powtarzać – nawet zatrzymać.

Szkodliwe dla tego pojednania są nie tyle nowe oceny zbrodni sprzed 70. lat, ale widoczne na Ukrainie współczesne próby kwestionowania podstawowych faktów. Można odnieść wrażenie, iż celem tych działań jest rozmycie odpowiedzialności, a skutkiem – radykalizacja postaw po stronie polskiej i ukraińskiej. Należy także mieć świadomość, że skrajne postawy po stronie polskiej, nawet jeśli znajdują potwierdzenie w faktach, przyjmując radykalną formę wyrazu – mogą dziś szkodzić wzajemnemu pojednaniu.

Dlatego w świetle wzrostu radykalnych tendencji po obydwu stronach, apeluję o spokojną i rzeczową dyskusję. Uważam, że nie polityczne gesty, ale skoncentrowanie się na uczczeniu ofiar zbrodni, zrealizowanie powziętych wiele lat temu przez stronę ukraińską zobowiązań dotyczących oznaczenia miejsc śmierci i pochówku, będzie najlepszym wkładem w obchody uroczystości 70-lecia zbrodni wołyńskiej.

Źródło: pawelzalewski.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X