Otwarto nowy terminal lotniczy przed Euro 2012!

Otwarto nowy terminal lotniczy przed Euro 2012!

Odsłonięcie popiersia założyciela miasta i patrona lotniska – króla Daniela Halickiego (Fot. Konstanty Czawaga)Podczas ceremonii otwarcia terminalu powiedziano, że zgodnie ze standardami UEFA, w terminalu we Lwowie można odprawić dwa tysiące pasażerów w ciągu godziny. W budownictwo terminalu państwo ukraińskie zainwestowało ponad 3 mld UAH. „Niestety, na razie jest to za duży port lotniczy jako na nasze możliwości,” – konstatowali moi współrozmówcy ze służby lotniczej we Lwowie. Narzekali na brak ukraińskich samolotów.

„Jest to nowoczesne lotnisko przygotowane do przyjęcia wielu turystów, a teraz szczególnie kibiców na Euro 2012, które Polska organizuje wraz z Ukrainą, – powiedziała Anna Kulikowska, konsul RP we Lwowie. – Jest to niezwykle miłe przedsięwzięcie. Szczególnie dla osób podróżujących do Lwowa ważnym jest, że w tak dobrych, komfortowych warunkach będą mogli tutaj przybyć, obejrzeć Lwów, obejrzeć mecze i wrócić do swoich krajów”.

„Jest bardzo duże lotnisko, bardzo duży terminal i mamy nadzieję, że pozwoli to naszemu miastu rozwinąć się szerzej, – powiedziała dziennikarzowi „Kuriera” Krystyna Kiernicka, która jest przedstawicielem LOTu. – Mamy codzienne rejsy z Warszawy do Lwowa. Ze względu na to, że lotnisko rozszerza się, planujemy rozszerzyć też nasze połączenia.

W 2010 roku lataliśmy 10 razy w tygodniu i mamy nadzieję, że chociażby te 10 razy w tygodniu nadal będziemy latać. Oczywiście mamy też nadzieję, że będziemy latać nie tylko z Warszawy do Lwowa ale, że połączymy też ze Lwowem inne miasta – Kraków, może Gdańsk, Wrocław… To pewnie było by ciekawe dla Lwowa, ale też dla mieszkańców innych miastach Polski”.

Wiktor Janukowycz i Michael Platini nie tylko dokonali w czwartek uroczystego przecięcia wstęgi, lecz odsłonili także popiersie patrona lotniska, którym jest założyciel miasta – król Daniel Halicki. Autorem rzeźby jest śp. lwowianin Emmanuel Myśko. Jak już informował „Kurier”, w listopadzie 2011 roku rząd podjął decyzję o nadaniu międzynarodowemu lotnisku we Lwowie imienia króla Daniela Halickiego. Wziął w tej sprawie pod uwagę głosowanie internetowe, przeprowadzone m.in. na Facebooku.

Również w czwartek we Lwowie z udziałem Wiktora Janukowycza obradowano na temat przeprowadzenia na Ukrainie Olimpiady Zimowej. Natomiast w Pałacu Potockich odbyło się spotkanie prezydenta Ukrainy z przedstawicielami inteligencji obwodu lwowskiego.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię zdjęć:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/otwarto-nowy-terminal-lotniczy-przed-euro-2012?page=1#category

X