Otwarcie V Indeksu imienia Mariusza Kazany

Otwarcie V Indeksu imienia Mariusza Kazany

W pałacu Potockich 6 listopada po raz piąty został otwarty konkurs grafiki „Indeks imienia Mariusza Kazany”. Otwarciu towarzyszyła wystawa „Dwa widzenia” młodych polskich grafików z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Mariusz Kazana był dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego polskiego MSZ, zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był również wielkim miłośnikiem sztuki i aktywnie propagował polską sztukę i kulturę poza granicami kraju. Zajmował się między innymi promowaniem młodych polskich artystów. We wrześniu 2010 roku powstała fundacja jego imienia, która wspólnie z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie organizuje ten konkurs.

Na wystawie grafiki zostały zaprezentowane prace studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, tematem przewodnim których był Wilanów.

Konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur osobiście przyjaźnił się z Mariuszem Kazaną i specjalnie dla Kuriera Galicyjskiego powiedział, że wystawa poświęcona twórczości Mariusza Kazany miała miejsce 6 kwietnia 2011 roku na otwarciu Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu. Później wystawa powędrowała do wszystkich konsulatów RP na Ukrainie, a we Lwowie ówczesny konsul Jarosław Drozd wspólnie z małżonką Mariusza Kazany Barbarą wpadli na pomysł stworzenia Indeksu Kazany, aby co roku prezentować dorobek i twórczość młodych polskich i ukraińskich artystów z akademii sztuk pięknych.

– To są młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w ten świat sztuki i to chyba ich pierwsza taka wystawa, to taki pierwszy krok do kariery artystycznej. W poniedziałek konkurs zostanie rozstrzygnięty, zwycięzca otrzyma nagrodę finansową ufundowaną przez Konsulat Generalny RP we Lwowie – dodał Wiesław Mazur.

– Od pięciu lat organizujemy we Lwowie konkurs Indeks im. Mariusza Kazany – powiedziała Barbara Kazana, przewodnicząca rady fundacji im. Mariusza Kazany – konkurs ma na celu promocję młodych ukraińskich grafików, w ramach tego konkursu organizujemy konferencje i wystawy. W tym roku pierwsza taka wystawa to wystawa o Wilanowie pod tytułem Genius Loci – Dwa Widzenia. To wystawa polskich studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która wcześniej była pokazywana w galerii dyplomatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie oraz w pałacu w Wilanowie, dziś została otwarta w przepięknym pałacu Potockich we Lwowie. W konkursie bierze udział 16 artystów, młodych ukraińskich grafików. Do konkursu zapraszamy studentów i absolwentów Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie. Laureat konkursu zostaje zaproszony na miesięczny staż artystyczny do polskiej akademii sztuki, oczywiście również otrzymuje nagrodę finansową. Lwów jest dla nas miejscem szczególnym. Co roku wracamy na konkurs Indeks imienia Mariusza Kazany. Przez cały rok przygotowujemy się do tego konkursu, bo jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie i raz w roku w okolicach Święta Niepodległości 11 listopada organizujemy konkurs.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 21 (265) 15-28 listopada 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X