Otwarcie Banku Mleka Kobiecego we Lwowie fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Otwarcie Banku Mleka Kobiecego we Lwowie

W Obwodowym Klinicznym Centrum Perinatologii we Lwowie odbyło się uroczyste otwarcie Banku Mleka Kobiecego.

Lwów to miejsce szczególne na powstanie Banku Mleka. Jeszcze przed I wojną światową we Lwowskim Szpitalu Uniwersyteckim prof. Stanisław Progulski jako jeden z pierwszych lekarzy pediatrów na świecie prowadził badania nad zastosowaniem pasteryzowanego mleka matek w leczeniu najciężej chorych dzieci.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Marcin Pawlikowski jest dyrektorem w polskiej firmie „Ekokids”, z siedzibą w Kijowie, która wprowadza na Ukrainie różne programy dla noworodków.

– Od piętnastu lat pracujemy na rynku Ukrainy we wprowadzaniu różnego rodzaju projektów dla noworodków, kobiet w ciąży, kobiet karmiących – powiedział. – Dzisiaj jest wielkie święto we Lwowie, ponieważ otwieramy drugi Bank Mleka Kobiecego w Ukrainie. On ma wielkie znaczenie z uwagi na sytuację, jaka jest obecnie w danym kraju i że jest wiele kobiet, które przeniosły się czy były zmuszone przenieść się na zachodnią część Ukrainy. Więc Lwowski Centrum Perinatalne jest liderem na Ukrainie pod względem ilości porodów. Wiadomo, że na tle całego stresu wojny, kobiety częściej rodzą przedwcześnie. I funkcja takiego zakładu jak Bank Mleka Kobiecego jest niesamowicie ważna, żeby te dzieciątka otrzymywały to co dla nich najcenniejsze. Wiadomo, że mleko kobiece nic nie zastąpi, nazywane jest białym złotem. Żadne lekarstwa, żadne sztuczne kaszki nie są w stanie tak pomagać i stawiać na nogi przede wszystkim tych wcześniaczków. Dawczyniami są lokalne kobiety. Na początku, gdy robiliśmy analizę tego jak będą reagowały mamy w Ukrainie, jeździłem osobiście po szpitalach położniczych, to były takie nastroje, że dać mleczko – ok, ale ażeby mojemu dziecku ktoś dał – to nie. Wielką prace zrobili lekarze, którzy tłumaczyдш, że jest to najlepsze lekarstwo dla dziecka. I najważniejsze było tylko zacząć.

W Centrum Perinatologii we Lwowie każdego roku przychodzi na świat prawie tysiąc przedwcześnie urodzonych dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową. Mleko kobiece jest dla nich ratunkiem i lekiem. Bankiem Mleka Kobiecego są zachwycone matki noworodków, jak również lekarze.

– To bardzo ważna inwestycja w zdrowie naszych dzieci i zdrowie przyszłego narodu – zaznaczyła Maria Malaczynska, dyrektorka Obwodowego Klinicznego Centrum Perinatologii we Lwowie. – Skróci to pobyt dzieci urodzonych przedwcześnie w szpitalu.

– W warunkach wojny ludzie są naprawdę bardzo zestresowani – dodała Ludmiła Żuk, lekarz-laktolog. – Kobieta, która rodzi dziecko, już jest w stresie. A kiedy są takie warunki, wtedy stres jest wzmożony. Jeśli kobieta nie może się zrelaksować, wydzielanie mleka jest zablokowane. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest otwarcie banku mleka kobiecego.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

– Niestety, mój stan był trudny – nie ukrywała Olga Własiuk z Czerwonohrada, matka noworodka. – W ciągu ostatnich miesięcy przed porodem przebyłam w tym szpitalu, ponieważ chorowałam i już od trzydziestego drugiego tygodnia byłam tutaj. Sytuacja moja była trudna, ale dzięki lekarzom wszystko skończyło się dobrze. Dlatego z moją rodziną jesteśmy wdzięczni wszystkim kto dołączył się do tego, żeby moje dziecko urodziło się zdrowe. Niestety, moje dziecko jeszcze mleczko nie je, jeszcze nie można mu, ale mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni już będzie jadło. Uważam, że to jest świetne wyjście z trudnych sytuacji, ponieważ rozumiemy, że każdemu takiemu dziecku jak najbardziej jest to potrzebne. Właśnie mleczko od mamy, a nie tylko różne leki, ale to zależy. Na przykład mojemu dziecku jeszcze nie można. Ale gdyby było można i tego mleka nie miałabym, to oczywiście chciałabym, żeby to mleko było mu dostarczane. Mamy już nadzieję z moim lekarzem, że moje dziecko będzie jadło to mleko, bo ono jest bardzo ważne dla rozwoju organizmu małego dzieciaka. Mieszkam teraz z sąsiadką, która ma dwie dziewczynki i ona ma bardzo dużo mleka. Oczywiście, jeżeli to mleko ma wylewać to zlewu, to chyba lepiej jest podzielić się, jeżeli to może być wyjście z trudnej sytuacji dla jakiegoś innego małego człowieka.

Lwowski Bank Mleka będzie działał na zasadach know-how przekazanych przez polską Fundację Bank Mleka Kobiecego na mocy porozumienia podpisanego z Ukraińskim Towarzystwem Neonatologicznym.

„Podziwiając Państwa wiedzę, oddanie oraz odwagę i determinacje, żeby nieść specjalistyczną pomoc najmniejszym pacjentom pomimo trudnych warunków jakie stwarza wojna, życzę Państwu, aby nie zabrakło Mam chętnych podzielić się swoim pokarmem i jestem przekonana, że działalność lwowskiego banku mleka przyczyni się do ratowania życia i polepszenia zdrowia następnych pokoleń obywateli Ukrainy” – zaznaczyła w swoim liście gratulacyjnym dr hab. Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, który odczytała przedstawicielka Fundacji Joanna Kocot.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

– Jest to ogromnie duży krok dla obwodu lwowskiego, i też dla tego transferu wiedzy – zaznaczyła Joanna Kocot. – Jest to też jeden z takich kroków, które przybliżają Ukrainę jako kraj do europejskich standardów. Szczególnie teraz, kiedy bardzo potrzebne jest to wsparcie dla mam. Bardzo dużo dla tych, które nie mogły wyjechać czy też nie chcą wyjechać, a chcą rodzić, karmić we właściwy sposób swoje dzieci. Bardzo się cieszymy, że Fundacja Bank Mleka Kobiecego mogła wesprzeć i w perspektywie będzie wspierać wiedzą merytoryczną, doświadczeniem pracowników Perinatalnego Centrum we Lwowie.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

W uroczystości otwarcia wzięli udział dyrekcja i lekarze lwowskiej placówki medycznej, polscy dyplomaci oraz przedstawiciele władz lokalnych z różnych terenów Ukrainy.

– Dziesięć milionów hrywien przekazała nasza administracja obwodowa, a trzy i pół miliona – Lwowskie Centrum Perinatologii – poinformował Maksym Kozycki, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. – Natomiast strona polska zapewniła pomoc w szkoleniu zespołu, co jest nie mniej ważne niż środki finansowe.

– Otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony polskiej, od Katarzyny Karnackiej, Aleksandry Wesołowskiej – dodała Tetiana Znamenska, prezes Stowarzyszenia Neonatologów Ukrainy. – Są to osoby, które pomogły nam się uczyć, zrozumieć, co jest potrzebne. Ten bank to zrozumienie tego, co już zaakceptowaliśmy, zrozumieliśmy i zrobiliśmy. Mam nadzieję, że dzieci urodzone w tym ośrodku otrzymają wszelką fachową pomoc, a banki mleka kobiecego zostaną otwarte także w innych ukraińskich miastach.

– Mam nadzieję, że jak nastanie pokój, skończy się wojna, to będziemy mieli możliwość otwierania więcej takich banków, a my będziemy pomagać jak tylko możemy – zapewnił Marcin Pawlikowski, dyrektor polskiej firmy „Ekokids”.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X