Ostatni dzwonek w polskiej szkole nr 24

Ostatni dzwonek w polskiej szkole nr 24

…Lecz najbardziej mi żal kolorowych zeszytów, fioletowych pisaków, dwójek w dzienniczku, baloników na druciku, lekcji ciekawych, przerw wesołych, pamiętników spisanych i wakacji czekanych…

 

Tak brzmiał refren popularnej piosenki Maryli Rodowicz w wykonaniu uczniów 11. klasy polskiej szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie. Tak. Żałują tego wszystkiego, co przez te 11 lat wypełniało im czas i co, z pewnością, będą wspominać przez całe dorosłe życie.

Witając zebranych, dyrektor szkoły Łucja Kowalska złożyła wszystkim serdeczne gratulacje z okazji zakończenia roku i promocji do klas następnych. Zwracając się do maturzystów powiedziała:

 

„Najtrudniej żegnać mi się z uczniami 11. klasy. Od dziś są już absolwentami naszej szkoły. Dziś tylko pozostało wręczyć wam świadectwa maturalne. Wstępujecie na drogę dorosłego życia. Wielu z was już podjęło decyzje o swoim losie. Dumna jestem, że pięcioro z was już jest studentami, pomyślnie zdało egzaminy MEN-owskie. Mam nadzieję, że wasze decyzje będą trafne. Życzę wam w związku z tym, żeby wasza droga była świetlista, prosta, a jak na niej zdarzą się jakieś zakręty, to szczęśliwie je pokonacie. Życzę wam wszystkiego najlepszego w waszym dorosłym życiu”.

Konsul Joanna Wasiak zaznaczyła, że bardzo jej miło, że może uczestniczyć w tym najprzyjemniejszym dla wszystkich uczniów dniu – zakończeniu szkoły i w imieniu konsula generalnego RP we Lwowie pogratulowała wszystkim pomyślnego ukończenia szkoły: „Gratuluję absolwentom, którzy już dostali się na studia i tym, którzy jeszcze mają przed sobą egzaminy. Wszystkim uczniom życzę udanych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu”. Wiceprezes TKPZL Zbigniew Jarmiłko, zwracając się do młodzieży podkreślił, że ważne jest, żeby pamiętali, że są Polakami i lwowiakami i żeby wracali po studiach do swego miasta.

Dalej nastąpiła, tradycyjna przy takich okazjach, ceremonia wręczenia dyplomów i upominków uczniom, którzy zdobyli je za udział w różnych konkursach, olimpiadach, zawodach. To, że opłacają się wiadomości, przekonał się Stanisław Apriłaszwili, który otrzymał główną nagrodę konkursu wiedzy o twórczości Mariana Hemara, zorganizowanego przez Fundację „Dziedzictwo Kresowe” – laptop. Trzecie miejsce w tym konkursie zajęła też uczennica szkoły Anna Syrojiszko. W nagrodę otrzymała cyfrowy aparat fotograficzny.

Po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej w wykonaniu maturzystów, pierwszacy zawiesili na ich piersiach tradycyjne dzwoneczki – symbole ostatniego dzwonka, w który zadzwonili Marta Nuckowska, Antonina Czuba i Sergiusz Ochrymczuk.

Następnie 11 klasa zgromadziła się w centrum podwórka. Jej byli już uczniowie wypuścili w powietrze kolorowe baloniki, które za chwilę, jak oni, rozlecą się po szerokim świecie. Jeszcze moment na uściski i… żegnaj szkoło. Dla nich na zawsze.

Krzysztof Szymański


Obejrzyj galerię:

Ostatni dzwonek w szkole nr 24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X