Opłatek lwowskich kombatantów

Opłatek lwowskich kombatantów

14 grudnia br. w gmachu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe Organizacji Polskich Kombatantów Wojny Światowej 1939-1945 i Osób Represjonowanych miasta Lwowa z delegacją z Polski.

W spotkaniu wzięli udział kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Stanisław Ciechanowski, dyrektor gabinetu tegoż Urzędu Jacek Dziuba, naczelnik wydziału w Urzędzie Jan Sroka, prezes Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość” major Waldemar Kruszyński wraz z młodzieżą z warszawskich szkół, którzy już od paru lat organizują akcję „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”.

 

Gospodarzy prezentowali konsul generalny RP we Lwowie ambasador Jarosław Drozd, konsul Marian Orlikowski oraz Władysław Maławski, prezes Organizacji Polskich Kombatantów Wojny Światowej 1939-1945 i Osób Represjonowanych miasta Lwowa.

Po krótkich przemówieniach delegacja Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżniła osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci naszej Ojczyzny. Medale „Pro Patria” otrzymali: Janusz Balicki, Danuta Borys, prezes FOPnU Emilia Chmielowa, Witold Czaszczy, Kazimiera Kalkut, Bolesław Kruk, o. Władysław Lizun oraz konsul RP we Lwowie Marcin Zieniewicz.

– Bardzo cieszy mnie to, że możemy się spotkać przed Świętami Bożego Narodzenia. Miło mi, że mam zaszczyt uhonorować medalami „Pro Patria” osoby zasłużone w upamiętnianiu tradycji walk o niepodległość Ojczyzny, – powiedział minister Jan Stanisław Ciechanowski. – Z okazji zbliżających się Świąt, pragnę życzyć wszystkim, żeby były one rodzinne i spokojne. W 2013 roku życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

Życzenia opłatkowe (Fot. Eugeniusz Sało)Podsumowując miniony rok, prezes Władysław Maławski wspomniał też o smutnych wydarzeniach. Z szeregu kombatantów odeszli śp. Stanisław i Bronisława Siwiec, którzy tragicznie zmarli w pożarze we własnym mieszkaniu oraz Michał Wytysz. Ich pamięć uczczono chwilą ciszy.

Waldemar Kruszyński, w podziękowaniu za dotychczasową współpracę i pomoc, przekazał konsulowi Marianowi Orlikowskiemu książkę „Zaczęło się w Polsce 1939-1989”. Także za wieloletnią współpracę, pamiątkową książkę otrzymał Władysław Maławski.

Następnie wszyscy zebrani przeszli do holu budynku konsulatu na przyjęcie opłatkowe. O. Władysław Lizun odprawił krótką modlitwę i poświęcił opłatek. Młodzi i starsi, konsulowie i prezesi, studenci i kombatanci życzyli sobie nawzajem Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Na pamiątkę wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia, żeby w takim samym gronie mogli się spotkać na kolejnym opłatku.

Eugeniusz Sało

 

Obejrzyj galerię:

Spotkanie opłatkowe kombatantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X