Olimpiada literatury i języka polskiego we Lwowie fot. Konsulat Generalny RP we Lwowie

Olimpiada literatury i języka polskiego we Lwowie

2 marca w lwowskiej Szkole Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej odbył się II okręgowy etap Olimpiady Literatury i Języka polskiego. Do Olimpiady przystąpiło 14 uczniów szkół z polskim językiem wykładowym ze Lwowa, Mościsk i Iwano-Frankiwska. Siedmioro uczniów przeszło do kolejnego, ogólnoukraińskiego etapu Olimpiady.

Pierwsze miejsce zdobyła Salomea Kudłyk z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny, uzyskując 116 punktów. Drugie miejsce – Abigail Basina z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny, zdobywając 114 punktów. Trójkę liderów zamyka Helena Leszczyńska z Liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej, otrzymując 108 punktów.

fot. Konsulat Generalny RP we Lwowie

Ewa Marcelina Duszar (Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny), Olga Iwanus (Liceum nr 3 Iwano-Frankiwskiej Rady Miejskiej), Maria Wichtiuk (Liceum nr 3 Iwano-Frankiwskiej Rady Miejskiej), Angelina Ilkiw (Liceum nr 3 Iwano-Frankiwskiej Rady Miejskiej) otrzymały również kwalifikację do kolejnego etapu konkursu.

Uczniowie przygotowują się do Olimpiady głównie podczas lekcji, gdzie przerabiają materiał i zadania konkursowe. Zostają także dodatkowo z nauczycielem, aby sprawdzać rozprawki i uzyskać wskazówki, jak je pisać.

Cała umiejętność polega na tym, że Olimpiada organizowana jest w ciągu roku szkolnego i materiał znacznie wykracza czasowo poza ten przerabiany obecnie, czyli na przykład mogą być zagadnienia z końca roku. I cała sztuka polega na tym, że uczeń ma opanować materiał z całego roku szkolnego, czyli nieco wyprzedzić program – wyjaśnia Jakub Fołta, polonista lwowskiego Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny

fot. Konsulat Generalny RP we Lwowie

Olimpiada składa się z kilku części: dyktando, słuchanie ze zrozumieniem, zadania gramatyczne, czytanie ze zrozumieniem, rozprawka oraz część ustna.

– Byłam bardzo zaskoczona tym, jak wysoki był poziom niektórych uczniów, szczególnie tych, którzy zajęli pierwsze miejsca – ich wypowiedzi były bardzo bogate treściowo, bardzo rozwinięte. Było widać, że dzieci są oczytane, że wiedzą, o czym mówią i że są bardzo dobrze przygotowane – wyjaśnia polonistka lwowskiego Liceum Nr 10 im. Św. Marii Magdaleny Adriana Fołta, która też należała do jury Olimpiady z Literatury i Języka polskiego.

Reguły konkursu przewidywały trzy najważniejsze pytania. Pierwsze dotyczyło treści oraz charakterystyki bohaterów wybranych przez nich lektur. Drugie pytanie dotyczyło epoki, w której powstała lektura, trzecie – tła historycznego oraz różnych środków stylistycznych, jeżeli był to na przykład wiersz. A także różnych symboli, które się pojawiały w niektórych utworach.

– Pytaliśmy, na przykład, co chciał przekazać autor albo jakie przesłanie jest tego utworu. Na przykład, jeśli ktoś wybrał lekturę powieści „Nad Niemnem”, były to pytania, co uczeń wie o rodzinie Bohatyrowiczów, skąd się na tej ziemi wzięli itd. Pytania były różne, ale uczniowie bardzo dobrze byli przygotowani i potrafili dobrze na nie odpowiadać tak, że nawet czasami opowiadali więcej, niż trzeba. Dzieci miały odpowiedzieć na te trzy pytania w ciągu 7 minut, ale niektóre z nich miały tyle do powiedzenia, że trzeba im było przerywać, bo nie starczyłoby czasu dla pozostałych – opowiada Adriana Fołta.

Gratulujemy „wspaniałej siódemce” bardzo dobrych wyników oraz życzymy sukcesów w następnych etapach Olimpiady Literatury i Języka polskiego – obwodowym oraz krajowym. Na trzeci etap zawodów (ogólnopolski) zapraszani są najlepsi uczestnicy niższych etapów – młodzi Polacy mieszkający poza granicami kraju. Organizatorem konkursu jest Komitet Główny Olimpiady Polonistycznej przy współpracy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Andrzej Końko

Tekst ukazał się w nr 3-4 (439-440), 29 lutego – 14 marca 2024

Andrzej Końko. Lubię dziennikarstwo bo z jednej strony informuje, a także potrafi inspirować. Od 20 lat pracuję dla mediów ukraińskich i polskich.

X