Oksana Jorysz laureatką nagrody „Indeksu im. Mariusza Kazany”

Oksana Jorysz laureatką nagrody „Indeksu im. Mariusza Kazany”

26 października 2012 r. w galerii „Pory Roku” przy ul. Ormiańskiej, 23 odbyło się wręczenie nagrody „Indeksu im. Mariusza Kazany” za najlepszą pracę graficzną. Laureatką została młoda ukraińska artystka-grafik Oksana Jorysz.

Konkurs był wspólnym projektem organizowanym przez prezesa Fundacji im. Mariusza Kazany Barbarę Kazana, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie przy współudziale Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Serdeczne gratulacje laureatce w imieniu konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda, złożył konsul Andrzej Drozd, który życzył Oksanie Jorysz wielu sukcesów i wspaniałej kariery.

– Mariusz Kazana był znanym polskim dyplomatą, dyrektorem korpusu dyplomatycznego MSZ w Warszawie, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. – powiedział na otwarciu wystawy konsul Andrzej Drozd. – Mariusz Kazana łączył w sobie dwie pasje: dyplomację i miłość do sztuki. Stworzył kolekcję prac, która stała się własnością Fundacji, i którą teraz prezentuje jego żona Barbara Kazana. 

Wystawa prac Oksany Jorysz (Fot. Eugeniusz Sało)

– Jestem wzruszona tym, że mogę być tu dzisiaj z Państwem na otwarciu wystawy laureatki pierwszej edycji konkursu „Indeksu im. Mariusza Kazany”. – powiedziała Barbara Kazana. – Oksana bezdyskusyjnie wygrała i bardzo mnie to cieszy, bo była też moją faworytką.

Prof. ASP w Warszawie Agnieszka Cieślińska złożyła gratulacje laureatce i zaznaczyła, że jest to początek bardzo ciekawej i wartościowej współpracy środowisk grafików lwowskich i grafików warszawskich, która w przyszłości przyniesie wiele korzyści.

W imieniu rektora pogratulował swojej studentce prorektor Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych Roman Jaciw: – Oksana Jorysz w bardzo interesujący sposób odkrywa pewne idee, pewne ukryte zamysły, które składają się na jej propozycje artystyczne. Tworzy naprawdę współczesną sztukę.

– Chcę życzyć wszystkim młodym grafikom, projektantom, artystom żeby zawsze dążyli do tworzenia lepszego i rozumieli, że nasza praca nie jest daremną, że są na świecie koneserzy, dla których to ważne – powiedziała zwyciężczyni konkursu Oksana Jorysz.

Laureatka otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 hrywien, dwutygodniowy staż na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie oraz prezent w postaci zorganizowania indywidualnej wystawy swoich prac.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X