Odznaczenia i ordery od Prezydenta RP Lech Suchomłynow (Fot. Maria Basza)

Odznaczenia i ordery od Prezydenta RP

9 kwietnia po wizycie w ukraińskim parlamencie Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie.

W Ambasadzie RP w Kijowie wręczył ordery i odznaczenia 10 Polakom – obywatelom Ukrainy i obywatelom Polski zamieszkałym na Ukrainie. Jeden z odznaczonych podziękował Prezydentowi za wsparcie dla Ukrainy. Bronisław Komorowski wspomniał, że zależy mu na tym aby Polacy żyjący na Ukrainie czuli się dobrze jako obywatele dobrego państwa, i że dobre państwo, to państwo które szanuje historię, kulturę i religie innych narodowości. Dodał, że dobre państwo ukraińskie, to takie, które chce widzieć w mniejszości polskiej i Polakach ważną część składową własnej współczesnej tożsamości. – Chciałbym wszystkim odznaczonym podziękować za ich pracę na rzecz polskości bardzo szeroko pojętej. Od dbałości o zabytki, pamiątki narodowe, o cmentarze, pomniki o resztki wielkości Rzeczypospolitej wielonarodowościowej – dodał Prezydent RP. Bronisław Komorowski powiedział, że jest rzeczą wielką i dającą satysfakcję reprezentowanie Polski i polskości na Ukrainie, a po wielu latach i po licznych wspólnych dokonaniach nagrodzonym lepiej i przyjemniej jest funkcjonować jako zbiorowemu ambasadorowi Polski na Ukrainie.

Odznaczeni nie kryli swej dumy z otrzymania wysokich odznaczeń państwowych. To wielki gest szacunku dla pracy i starań Polaków na co dzień działających za granicami Polski – podkreślali w rozmowie z Kurierem Galicyjskim.

Lech Suchomłynow (Fot. Maria Basza)

Dr hab. prof. Lech Suchomłynow, prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” w Berdiańsku – odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu zasługi Rzeczypospolitej polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu i propagowaniu polskiej kultury na wschodniej Ukrainie i za działalność polonijną:
Według ostatnich oficjalnych spisów ludności w obwodzie zaporoskim mieszka tylko 0,2% Polaków. Nasze stowarzyszenie zrzesza około 220 osób, ale będąc dziekanem Polsko-Ukraińskiego Wydziału Socjologiczno-Politologicznego przeprowadziliśmy badania i okazuję się, że co piąta osoba przyznaje się do polskości i mają polskie korzenie. W chwili obecnej Berdiansk jest miastem przyfrontowym i teraz oprócz kultywowania polskości również aktywnie wspieramy wojska Ukraińskie. Zdajemy sobie sprawę, że tylko w europejskiej demokratycznej Ukrainie będziemy mieli możliwość zachowania swojej tożsamości.

Nagrodę przyjmuje o. Władysław Lizun (Fot. Maria Basza)

Ojciec Władysław Lizun, proboszcz kościoła św. Antoniego we Lwowie – odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w integrowaniu społeczności polskiej na Ukrainie, za działalność na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej opowiedział o swojej pracy duszpasterza we Lwowie:
Praca wszystkich kapłanów na Zachodniej Ukrainie jest wymagająca. Nie możemy zapominać, że to co zostało z tych kościołów, to jest jednak zasługa Polaków po jednej i drugiej stronie granicy. Dziś już przychodzi młodzież z rodzin mieszanych i już czasem wolą rozmawiać po ukraińsku, a my nikomu nie stawiamy barier i każdy może się modlić. Tak było podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na Ukrainie, gdzie modlono się na przemian po polsku i po ukraińsku. Na mszach można zobaczyć jak wiele jeszcze jest tu Polaków.

Krystyna Adamska, harcmistrzyni Harcerstwa Polskiego na Ukrainie – odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalności na rzecz rozwoju Harcerstwa Polskiego na Ukrainie:
Jest to ogromny zaszczyt, że nasze dokonania zostały zauważone i zostaliśmy odznaczeni w tak wspaniałej atmosferze. To dzięki swojej codzienności, tylko swoją pracą dla polskości, dla miasta, dla siebie i przyszłych pokoleń. Pracujemy, bo tak chcemy, tak nas uczyli rodzice i dziadkowie.

Lista odznaczonych 9 kwietnia 2015 roku:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii i kultury, za działalność na rzecz środowiska polonijnego na Ukrainie
Adolf KONDRACKI
Ksiądz Józef PAWLUK
Anatol ŚWIĘCICKI

za wybitne zasługi w rozwijaniu i propagowaniu polskiej kultury w rejonie wschodniej Ukrainy, za działalność polonijną
Lech SUCHOMŁYNOW

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

za zasługi w działalności na rzecz rozwoju Harcerstwa Polskiego na Ukrainie
Krystyna ADAMSKA

za zasługi w rozwijaniu polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej
Ireneusz DEREK

za zasługi w integrowaniu społeczności polskiej na Ukrainie, za działalność na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej
ojciec Władysław LIZUN

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

za zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie oraz opiekę nad miejscami pamięci narodowej
Piotr CIARKOWSKI

za zasługi w krzewieniu polskości, za działalność społeczną i charytatywną
ksiądz Jarosław GIŻYCKI

za zasługi w rozwijaniu i popularyzowaniu polskiej kultury, za działalność na rzecz społeczności polskiej
Lesia JERMAK

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 7 (227) za 17-27 kwietnia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X