Nowy program o Schulzu

W Drohobyczu gościła grupa telewizyjna z Lublina w składzie: reżyser Małgorzata Burzyńska-Keller, operator Dorota Nowakowska i dyrektor i założyciel firmy „N-vision” Wojciech Nowakowski.

Nowakowski jest w naszym mieście po raz kolejny – w 1994 roku był producentem i brał udział w zdjęciach do dwóch telewizyjnych filmów o mieście Schulza i Franki „Gdzie jesteście przyjaciele moi” i „Półtora miasta” reżyserów Mariusza Kobzdeja z Warszawy i Grzegorza Linkowskiego z Lublina.

Małgorzata Burzyńska-Keller (jako autor projektu i pomysłu) i Dorota Nowakowska przy pomocy Wojciecha Nowakowskiego nagrywali materiał do nowego programu telewizyjnego o Brunonie Schulzu. Pokaz filmu planowany jest w TVP Kultura pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Goście z Polski fotografowali uliczki Drohobycza, po których chodził przed wojną pisarz, filmowali zdjęcia z synagogi, przedstawione przez przewodniczącego rady społeczności żydowskiej Josifa Karpina, zwiedzili wieżę ratuszową, skąd zarejestrowali panoramę miasta. Zdjęcia robiono też w muzeum Schulza, willi Rajmunda Jarosza, w Pałacu Sztuki („willa Bianka”), gdzie wystawiony jest fragment fresków Schulza i ekspozycja o pisarzu. Tu grupę oprowadził dyrektor Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu Grzegorz Józefczuk. W programie pojawi się również Wira Meniok – kierownik Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Drohobyckiego i dyrektor międzynarodowego Festiwalu Bruno Schulza, polonistka Wira Romanyszyn, aktor teatrów „Alter” i „Mumerus” Aleksander Maksymow i dziennikarz Leonid Golberg.

Małgorzata Burzyńska-Keller zaznaczyła, że zakochana jest w Drohobyczu i jej film – to 15-minutowa impresja, wrażenie z tego miasta i miejsc Schulza w kontekście jego prozy. Burzyńska-Keller urodziła się we Wrocławiu, jest scenarzystką, reżyserką i dziennikarką. Ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi, jest wychowanką znanego reżysera Wojciecha Hassa. Jest autorką filmów o znanych działaczach polskiej polityki, kultury, sztuki. W swoim dorobku ma kilka programów o Ukrainie. Interesuje się spuścizną żydowską. Działa w fundacji na rzecz zachowania spuścizny kulturowej polskich Żydów „Wspólne Korzenie” jest organizatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu sztuki filmowej w języku jidysz.

Leonid Golberg
Tekst ukazał się w nr 7 (227) za 17-27 kwietnia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X