Odszedł aktor Bogdan Stupka

Odszedł aktor Bogdan Stupka

22 lipca, w Kijowie, w wieku 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł wybitny ukraiński aktor, związany również z polskim kinem, Bogdan Stupka.

Urodził się 27 sierpnia 1941 roku w Kulikowie pod Lwowem. Studiował filologię ukraińską na Uniwersytecie we Lwowie. Kontynuował studia w Szkole Teatralnej we Lwowie i w Instytucie Teatralnym w Kijowie. W latach 1961–1978 pracował w Teatrze im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie. Przez wiele kolejnych lat związany był z Ukraińskim Teatrem Narodowym im. Iwana Franki w Kijowie, którym także kierował. W latach 1999–2001 był ministrem kultury Ukrainy.

Stupka zagrał w blisko 100 filmach. Debiutował w 1970 r. w filmie „Biały ptak z czarnym znamieniem” w reżyserii Jurija Illienki. Był też związany z polskim kinem. Wystąpił m.in. w roli Bogdana Chmielnickiego w „Ogniem i mieczem” i „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana. Znany jest też z filmu „Serce na dłoni” Krzysztofa Zanussiego. Grał również w filmach francuskich, austriackich, włoskich i rosyjskich. Bogdan Stupka zagrał tytułową rolę w rosyjsko-ukraińskiej ekranizacji „Tarasa Bulby” według Mikołaja Gogola. Ostatnią rolą Bogdana Stupki była rola w kontrowersyjnym rosyjskim filmie „Mecz” o „meczu śmierci”, który odbył się w okupowanym Kijowie pomiędzy drużyną Dynama Kijów i lotnikami niemieckimi. Emisja filmu na Ukrainie została wstrzymana.

W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Stupka pozostawił żonę i syna Ostapa, który jest także aktorem oraz troje wnuków. Współczucie rodzinie zmarłego aktora wyrazili już premier Ukrainy Mikołaj Azarow i prezydent państwa Wiktor Janukowycz.

Pogrzeb Bogdana Stupki odbędzie się we wtorek, 24 lipca, na Cmentarzu Bajkowskim w Kijowie.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X