Odsłonięcie pomnika bł. Jana Pawła II w Jaworowie

Odsłonięcie pomnika bł. Jana Pawła II w Jaworowie

15 grudnia w Jaworowie arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki dokonał poświęcenia pomnika bł. Jana Pawła II, przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, a po zakończeniu liturgii przekazał dla tej świątyni relikwie Papieża Polaka.

„Dzisiaj towarzyszy nam w uroczystości bł. Jan Paweł II, który swoim życiem pokazywał jak mamy pracować na niwie pańskiej. Przez jego wstawiennictwo wypraszajmy potrzebne łaski dla nas tu zgromadzonych, dla naszych najbliższych i polećmy Miłosierdziu Bożemu tych wszystkich, którzy odeszli przed nami do wieczności” – wezwał w homilii metropolita lwowski.

Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, nawiązując do słów bł. Jana Pawła II, podkreślił, że „serce rośnie, gdy jesteśmy tutaj wszyscy razem. W tej łodzi jest tak ludno, że łączy nas wspólne duchowe przeżycie z udziałem kapłanów różnych obrządków, przedstawicieli władz ukraińskich i polskich”. „Wykonujemy na co dzień to, o czym tak dużo myślał bł. Jan Paweł II. Ten pomnik przed wejściem do kościoła św. Piotra i Pawła jest znakiem, drogowskazem dla wszystkich. Pilnujmy tego znaku, realizujmy myśl Jana Pawła II, starajmy się być lepszymi przed Bogiem i przed sobą” – podkreślił polski dyplomata.

„Bł. Jan Paweł II po raz drugi zstąpił na ziemię jaworowską”, – powiedział Stepan Węgerak, burmistrz Jaworowa. Przypomniał, że według relacji mieszkańców z pobliskiej wsi Ożomla, latem 1939 przebywał w niej student Karol Wojtyła. „W czerwcu 1991 wielu naszych rodaków pielgrzymowało do Lubaczowa na spotkanie z Ojcem Świętem Janem Pawłem II. Niestety, nie wszyscy mogli wtedy przekroczyć granicę. Teraz mamy możliwość wszyscy modlić w kościele przed relikwiami bł. Jana Pawła II” – mówił burmistrz.

Delegacja władz Lubaczowa przekazała dla kościoła w Jaworowie obraz bł. Jana Pawła II. „Oczywiście, jest to historyczne wydarzenie dla całej ziemi jaworowskiej” – zaznaczył proboszcz parafii ks. kanonik Marek Niedźwiecki. Złożył podziękowanie kapłanom obu obrządków za udział w uroczystościach, a także delegacjom polskich władz państwowych i samorządowych z Lubaczowa i Jarosławia, którzy pomogli odnowić kościół w Jaworowie i stale wspierają wspólnotę parafialną.

„Radość wiernych Kościoła rzymskokatolickiego dzielą też ukraińskie władze lokalne” – powiedział w rozmowie z korespondentem Kuriera Roman Kurasz, wicestarosta Jaworowa. Podkreślił, że wzniesienie pomnika bł. Jana Pawła II jest świadectwem pobożności i tolerancji mieszkańców. Wskazał, że w centrum Jaworowa są też pomniki duchowych przywódców Ukrainy: greckokatolickiego metropolity Andrzeja Szeptyckiego i o. Mychajła Werbyćkiego, współtwórcy hymnu ukraińskiego. „Chcieliśmy też upamiętnić miejsce pobytu młodego Karola Wojtyły w Ożomli” – dodał Roman Kurasz.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 1 (173) 18–28 stycznia 2013


Obejrzyj galerię

Pomnik bł. Jana Pawła II w Jaworowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X